2.337 gösterim
89,88 viral puan

Savcı Bharara, Sarraf’ı yerden yere vurdu: Rüşvetçi, yalancı, güvenilmez

ABD’de ‘kara para aklama’ ve ‘dolandırıcılık’tan yargılananan 17 Aralık yolsuzluk soruşturmasının kilit ismi Rıza Sarraf, kefalet talebinin reddine dair savcılık açıklamasında, ‘rüşvetçilik ve yalancılık’la suçlanıp ‘güvenilmez’ diye nitelendi.
brokoli 25.05.2016 saat 20:39
 1. 1.

  19 Mart’ta Miami’de tutuklanan, sonra da davanın görüleceği New York’a getirilen Sarraf geçen hafta avukatı aracılığıyla mahkemeye 10 milyon dolar nakit garantili 50 milyon dolarlık kefalet teklifinde bulunmuştu. Ancak Sarraf’ı tutuklatıp hapse attıran New York Güney Bölgesi Başsavcısı Preet Bharara teklifi yetersiz bulup en azından yargılama başlayana kadar tutukluluğun sürmesini istemişti.
 2. 2.

  Bharara mahkemeye bugün gönderdiği yazıda kefalet talebini neden reddettiğini açıkladı.
 3. 3.

  Sarraf, geçen 19 Mart’ta Miami’de tutuklanmış, sonra da davanın görüleceği New York’a getirilmişti. Bharara tarafından hazırlanan iddianamede cezası 75 yılı bulan suçlar yöneltilen Sarraf, masum olduğunu savunmuştu
 4. 4. Onlarca yıl hüküm giyebilir !

  New York Times gazetesinin adliye muhabiri Benjamin Weiser Twitter hesabından Bharara’nın şu gerekçeleri gösterdiğini yazdı: “Sarraf, servet ve gücünü kullanarak Türkiye’de hapisten çıkmayı başardı. Üstelik bunu da yine rüşvetle sağladığına dair sağlam iddialar var. Hüküm giymesi durumunda onlarca yıl hapis yatabilir, bu yüzden fazlasıyla kaçma riski var. Sarraf’ın suçluluğuna delalet eden sayfalarca yazışma ve haddinden fazla kanıt söz konusu. Sarraf mahkemeye mal varlığı ve seyahatleri konusunda yanlış bilgi verdi. Sıradışı teklifindeki kefalet koşullarına uyacağına dair kendisine güvenilemez.”

Yorumlar

 • Şu an haberi okuyan: 1 kişi var

 • Toplam Viral: 2 gösterim
 • Toplam Seed: 26 gösterim
 • Toplam Direkt: 2.309 gösterim
 • Viral Puan: 89,88