OHA
75.186 gösterim
4,39 viral puan

Bilgisayar Oyunu Bağımlılarını İleriki Dönemlerde Bekleyen Çok Ciddi 10 Tehlike

İnsanlar oyunu eğlence olarak kullanmalı. Bazıları hayatının amacı haline getiriyor. Bu da çeşitli sağlık sorunlarına sebep olabiliyor. Bazıları basit gibi görünse de birkaçı gerçekten çok ciddi sorunlar.
jakumetsu 18.11.2014 saat 10:41
 1. 1. Baş Parmak Şişmesi

  Genellikle PS oynayan insanların başına gelen durum. Çok yoğun olarak oynandığında parmakta şişmeler meydana geliyor. Kimi zaman bu sorun için hastahaneye gitmek bile gerekebiliyor.
 2. 2. Tetris Sendromu

  Çok uzun süre tetris oynayan kişilerde görülen bozukluk. Günlük hayatlarında gökyüzünden düşen bloklar görüyorlar. yolda gördükleri insanları, binaları, ağaçları tetris şekillerine benzetiyorlar. Bazılarının terapi alması bile gerekebiliyor.
 3. 3. Nintendonitis

  Evet, hastalığa adını veren bir konsol. Bilek ve parmaklarda yoğun ağrılar, ayrıca strese bağlı kas ağrıları meydana gelebiliyor. Bu yüzden hastahanede yatan birçok insan var.
 4. 4. Görme Sorunları

  Uzun süre ekrana bakakalmak gözleri olumsuz etkileyebiliyor. Görmede problemlerin dışında göz kuruluğu da meydana gelebiliyor.
 5. 5. İnme

  Yanlış duymadınız. Oyun bağımlılarının bir kısmı inme geçirebiliyor. Bu da geçici felçlere sebep olabiliyor. Uzun süre oynanan oyunlarda ışık, ses ve hareketler bu durumu tetikleyebiliyor.
 6. 6. Karpal Tünel Sendromu

  Boyundan bileğe ulaşan damarlarda aşırı yüklenme sonucu dayanılmaz ağrılar çekilebilir. Kasılmalar ve uyuşmalar da cabası.
 7. 7. Bağımlılık

  Kendinizi oyun bağımlısı olarak düşünüyorsanız bir de bu yüzden tedavi altına alınan insanları düşünün. Diğer bağımlılıklardaki gibi kilo değişimi, asosyalleşme, uyku bozuklıukları gibi sorunlarla karşılaşılabiliyor.
 8. 8. Agresiflik ve Mental Sorunlar

  Aşırı oyun oynayan gençlerde gereksiz agresiflik, anksiyete ve sosyofobi gibi durumlar meydana gelebiliyor.
 9. 9. Migren

  Uzun süren oyun seansları saatlerce sürebilecek baş ağrılarına sebep olabilir. Bu yüzden, ekran karşısında çok fazla durmamak en iyisidir.
 10. 10. Ve En Kötüsü: Ölüm

  2007 yılında Starcraft adlı oyunu oynayan 27 yaşındaki bir genç aşırı heyecanlanarak kalp krizi geçirerek öldü. ABD'de başka bir genç ise 72 saat oyunun başından yemek yemeye ve tuvalete gitmeye bile kalkmadı. Boşaltım sisteminde meydana gelen ani bir rahatsızlık sonucunda hayatını kaybetti. Ayrıca, sadece oyun yüzünden yaşanan intihar ve cinayet vakaları da mevcut.
 • Şu an haberi okuyan: 1 kişi var
 • Facebook: 33.609 gösterim
 • Twitter: 168 gösterim

 • Toplam Viral: 33.988 gösterim
 • Toplam Seed: 17.116 gösterim
 • Toplam Direkt: 24.082 gösterim
 • Viral Puan: 4,39