589 gösterim
7,55 viral puan

Endüstri 4.0'ın Şekillendirdiği Yeni Toplum; Toplum 5.0

Gelecek gücü piyasasında insanların adam saat eforu ne olacak sorusu ile başlayan ve bu soru etrafında şekillenen tartışmaların tamamı aslında gelecek toplumunun nasıl şekilleneceği sorusuna yanıt arıyor. Robot ve insan olarak ikiye ayrılmış ve hatta kolonileşmiş bir hayat yani bir nevi Terminatör evreni hayal edenlerin aksine, geleceğin böyle şekillenmeyeceği ve tüm bu teknolojik gelişmelerin daha iyi ve ideal bir insan yaratabilmek için yaşandığı gerçeği ile ilgilenen Japonlar, 2007 yılındaki Cebit etkinliğinde Toplum 5.0 kavramını soktu hayatımıza.
VeliEray 16.01.2020 saat 15:20
  1. Siber fisiksel evrende teknolojiyi kullanarak ekonomik gelişim ile sosyal çözümleri dengeleyen, insan merkezli bir toplum yaratma hayali dediler Toplum 5.0 için ve Endüstri 4.0'ın getirdiği teknolojik ivmelenmenin bir sonucu olarak yeni yaratılacak toplumun sosyo-psikolojik haritasını çıkardılar.

  2. Tıpkı bir cep telefonundaki versiyon güncellemesi gibi güncelledik toplumsal varoluşumuzu. Her bir güncellemeyi de ana bir fonksiyona dayandırdık. Tarih öncesinden 1.800'li yıllara kadar moslov hiyerarşisinde birinci sırasında yer alan fiziksel ihtiyaçlarımız belirledi Toplum 1 ve 2.0'ı. İş gücü kavramı ve üretimin makinelerle olan ilişkisi ile başlayan teknolojik hayatın topluma etkisi sadece 125 yıldır 3 kere Toplumsal değerlerimizi ve formatımızı belirler oldu. Yüzbinlerce yıla sığan 2 versiyondan son yüz yılda atladığımız 3 versiyona.
  3. Avcı - Toplayıcı Toplum 1.0 ile başlayan, insanlık tarihindeki önemli kırılım noktaları ve bu noktaların yarattığı toplumsal davranışları kodlayan bu tarifleme tarih boyunca da devam etti. Tarıma geçişimiz bizi 2.0 yaparken, hayatta kalmayı ve çalışmayı kolaylaştıran makinelerin hayatımıza girmesiyle Toplum 3.0 olduk ve her türlü aktivitemizi data ve bilgi üretmekten ayrıştılamayacağı toplum 4.0 kavramına kadar geldik.
  4. Endüstri 4.0 insanlık tarihi açısından datanın ilk kez toplanmaya başladığı ve birbirine bağlı cihazlar kavramı ile tanıştığımız dönem olarak anılacak. Çok kaba bir benzetme ile makineler ile aramızdaki avcı toplayıcı dönem. Bu dönemde toplanan tüm veriler ilk aşama yapay zeka tarafından işlenecek ve toplamda yep yeni bir zeka formuna kavuşacağız. İnsanlığın yaşam kalitesini ve standardını iyileştirecek ve yüzlerce yıldır karşı karşıya kaldığı sorunlara çözüm getirecek bir zeka.
  5. Hayatın daha rahat, istikrarlı ve sürdürülebilir olacağı ön görülerindeki temel arguman üretilen yüksek miktardaki datanın, doğru miktarda ve zamanda ürün ve hizmet tedariki olarak bize dönecek olmasında yatıyor.

Yorumlar

  • Şu an haberi okuyan: 1 kişi var

  • Toplam Viral: 7 gösterim
  • Toplam Seed: 78 gösterim
  • Toplam Direkt: 504 gösterim
  • Viral Puan: 7,55