32.603 gösterim
1,74 viral puan

Dünyada Merak Uyandıran Gizemi Çözülememiş 8 Yer

Buralar insanlık için hala bir gizem. Belki de gizem olarak kalmaları daha güzel.
CigdemOzcn 13.12.2017 saat 00:27
 1. 1. İçine Düşen Herşeyi Yok Nehir: Shanay Timpishka

  Amazon yağmur ormanlarının derinliklerinde yer alan nehir inanılmaz sıcak ortalama 27˚C'yken en sıcak olduğu zaman 94˚C'ye kadar çıkabiliyor. küçük memeliler, sürüngenler ve amfibiler sürekli olarak bu sulara düşüyorlar ve canlı canlı kaynıyorlar. Bilim adamları henüz bu ölümcül sıcaklığın nedenini bulamamış
 2. 2. Zehirli Movile Mağarası

  Romanya'da yer alan mağaraya girişler yasak sadece özel izinle girilebiliyor. Mağarada hava oldukça zehirli yaşayan hayvanlar ise kayalardan sülfürik köpük tüketerek hayatta kalıyorlar. Fakat bu hayvanların daha ilk başta mağaraya nasıl geldikleri ve burada nasıl hapsoldukları gizemini koruyor.
 3. 3. Petrifying Well: Su Herşeyi Taşa Çeviriyor

  Knaresborough yakınlarındaki su kaynağına ne değerse değsin; yapraklar, dallar, hatta ölü hayvanlar bile kaynağın suyu ile temas ettikten belli bir süre sonra taşa dönüşüyor. Zamanında bu bölgenin insanları taşa dönüşmekten aşırı korktukları için kaynağın yakınına gelmezlermiş. Kaynağın bu gücünün şeytan tarafından lanetlenmesinden kaynaklandığını düşünürlermiş. İşin etkileyici yanı ise bu taşlaşma süreci mağaraların aksine yıllar yerine sadece aylar alıyor. Ufak nesneler üç ile beş ay arasında taşlaşabiliyor. Özellikle en hızlı taşlaşan oyuncak ayılar oluyor. Bunun sebebi de oyuncağın gözenekli yapısı. Oyuncak bu yapı sayesinde bütün suyu emiyor ve mineral yapının daha kolay sertleşmesine olanak veriyor.
 4. 4. Karachay: Yeryüzünde En Yüksek Seviyedeki Radyoaktiviteye Sahip Gölü

  Worldwatch Enstitüsü tarafından dünya'nın en fazla kirletişmiş yeri olarak tespit edilmiştir.Bu nükleer çöplüğün çevresinde 10 dakika boyunca ayakta beklemek bile size ölümcül dozda radyoaktif zehir bulaştırır
 5. 5. Grüner See: Sualtı Parkı

  Avusturya'nın Tragöss kasabasındaki "Grüner See"ye (Yeşil Göl) gidecekseniz, zamanlamanıza dikkat etmeniz gerekiyor. Zira bu göl farklı dönemlerde farklı beklentiler içindeki turistlere ev sahipliği yapıyor. İsmini zümrüt yeşili sularından alan Yeşil Göl'e bu mevsim gidecek olursanız; göreceğiniz manzara 1-2 metre derinlikteki bir göl ve çevresindeki doğal güzellikler olacaktır. Yılın büyük bölümünde gölün kıyısındaki banklara oturup doğanın tadını çıkarabilir ya da küçük köprü ve iskelelerde gezinebilirsiniz. Ancak bahar aylarında, dağlardaki karların erimesiyle birlikte bu tablo tamamen değişecek ve Yeşil Göl'ün başlıca ziyaretçileri maceraperest dalgıçlar olacaktır. Mayıs ayı ortalarından hazirana kadar 12 metre ile maksimum su seviyesine ulaşarak çevresindeki bank iskele ve köprüleri yutan gölde kayıp şehir görüntüsünü andırıyor Hatırlatmakta fayda var: Temmuz ayından itibaren Yeşil Göl'ün suları tekrar çekilmeye başlıyor.
 6. 6. Dinmeyen Fırtına: Catatumbo Şimşekleri

  Dinmeyen Fırtına diğer adıyla 'Catatumbo şimşekleri' dünyada eşi benzeri olmayan bir doğa olayıdır. Venezuela'da Catatumbo Nehri ile Marakaibo Gölü'nün buluştuğu yer üzerinde oluşan bulutların çarpışması sonucu şimşek fırtınası meydana geliyor. 5 kilometre yüksekte oluşan yüksek voltaj nedeniyle yılda 140-160 gece boyunca, her gece 10 saat süreyle şimsekler çakıyor.
 7. 7. BIEI: Mavi Gölet

  Japonya'nın Hokkaido adasında eşsiz bir göl var; mavi renkleri çeşitli açılardan gözlemlendiğinde renk tonlarını değişiyor. Çıkıntılı kuru ince ağaçlarla gölet esrarengiz bir görüntü ortaya çıkarmış.
 8. 8. Mavi Lav Püskürten Yanardağı Kawah Ijen

  Endonezya’da bulunan Kawah Ijen yanardağı püskürttüğü mavi lavlarla eşine az rastlanır bir doğa olayına sahne oluyor. Kawah Ijen yanardağının lavlarının mavi renk olmasının nedeni ise dünyanın en büyük turkuaz renkli asidik krater gölünü barındırması. Toprağında bulunan yüksek miktardaki sülfirik asit bize muhteşem görüntüleri sunarken bir yandan da bölgede yaşayanların hayatlarını tehdit ediyor.
 • Şu an haberi okuyan: 1 kişi var
 • Facebook: 3.764 gösterim
 • Twitter: 314 gösterim

 • Toplam Viral: 4.244 gösterim
 • Toplam Seed: 18.704 gösterim
 • Toplam Direkt: 9.655 gösterim
 • Viral Puan: 1,74