2.995 gösterim
119,80 viral puan

HDP Diyarbakır ve Mardin'deki Terör Saldırısını Kınadı

HDP yayınladığı kınama metninde "yurttaşlarımız hayatını kaybetti" diyerek "yerleşim alanlarının içinde saldırmayı yanlış buluyoruz" dedi.
VeliEray 11.08.2016 saat 11:25
 1. Dün, Mardin'in Kızıltepe, Diyarbakır'ın ise Sur ilçelerinde teröristlerce gerçekleştirilen iki ayrı bombalı saldırıda toplam 8 kişi hayatını kaybetti. Patlamalarda çok sayıda kişi de yaralandı.

  Saldırıları PKK'nın düzenlediğini söyleyen Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan Mardin'de 1 polisin şehit olduğunu ve 2 sivilin hayatını kaybettiğini söyledi. Diyarbakır Valiliği'nden gelen açıklamadaysa Sur mahallesindeki saldırıda 5 sivilin hayatını kaybettiği belirtildi.

  HDP, Kızıltepe ve Sur’da PKK’lıların polis araçlarını hedef aldığı saldırıyla ilgili bir kınama yayınladı.

  Partinin Merkez Yürütme Kurulu (MYK) tarafından yayınlanan kınama yazısında “Yurttaşlarımız hayatını kaybetti ve yaralandı. Yurttaşlarımızın yaşadıkları ve çalıştıkları yerleşim alanlarının içindeki bu tür saldırıları ilkesel olarak yanlış buluyoruz” denildi.

  HDP MYK tarafından "Diyarbakır ve Mardin saldırılarını kınıyoruz" başlığıyla yapılan açıklama şöyle:

  "Bu akşam Mardin Kızıltepe ve Diyarbakır Sur’da meydana gelen bombalı saldırılarda çok sayıda yurttaşımız hayatını kaybetmiş ve yaralanmıştır. Hangi şehirde olursa olsun, yurttaşlarımızın yaşadıkları ve çalıştıkları yerleşim alanlarının içindeki bu tür saldırıları ilkesel olarak yanlış bulduğumuzu bir kez daha vurguluyoruz ve bu saldırıları kınıyoruz.

  Hayatını kaybeden ve yaralanan yurttaşlarımızın acılarını bütün halkımızla paylaşıyoruz. Yaşamını yitiren insanlarımıza Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz.

  Patlamaların, şiddetin, bombaların günlük yaşantımızın kanıksanan bir parçası olmasını kabullenmiyoruz. Bir an önce akan kanın durması, şiddetin sona ermesi ve sorunlarımızı konuşarak, müzakere ederek çözme konusunda adımlar atılması çağrımızı yineliyoruz.

  Yaşadığımız bunca acıya rağmen hala barış ve çözüm olmadan demokrasinin, demokrasi olmadan da barışın mümkün olamayacağını görmeyenlere bir kez daha bu gerçeği hatırlatıyoruz."
 • Şu an haberi okuyan: 1 kişi var
 • Facebook: 2 gösterim

 • Toplam Viral: 9 gösterim
 • Toplam Seed: 25 gösterim
 • Toplam Direkt: 2.961 gösterim
 • Viral Puan: 119,80