5.160 gösterim
43,73 viral puan

PKK çekilme tarihini açıkladı: 8 Mayıs

Murat Karayılan Kandil’de düzenlediği toplantıda PKK’lıların 8 Mayıs tarihinde sınır dışına çekilmeye başlayacaklarını açıkladı. Karayılan çekilmenin silahlı mı silahsız mı olacağına da açıklık getirdi.
koroes 25.04.2013 saat 17:15
Uzun süredir merakla beklenen açıklama Kandil Dağı’nda düzenlenen basın toplantısıyla yapıldı.

PKK elebaşlarından Murat Karayılan Kandil’deki toplantıya Öcalan’ın TIME 100 listesindeki profilini yazan Sinn Fein lideri Gerry Adams’a teşekkür ederek başladı.

ÇEKİLME SİLAHLI OLACAK, OPERASYON OLURSA DURACAK

PKK’lıların 8 Mayıs tarihinden itibaren silahlarıyla birlikte sınır dışına çıkmaya başlayacaklarını söyleyen Karayılan, herhangi bir operasyon durumunda meşru müdafaa haklarını kullanacaklarını ve çekilmenin derhal duracağını belirtti.

YENİ ANAYASA TALEBİ

Karayılan sürecin ikinci aşamasının ise yeni bir anayasa yazımı olduğunu vurgularken herkesin kendisini ifade edebildiği, kendisini bulduğu bir anayasanın zorunluluğuna işaret etti.

SON AŞAMA SİLAHSIZLANMA

Murat Karayılan bu sürecin de gerçekleşmesi halinde üçüncü ve son aşama olan silahsızlanma döneminin başlayacağını açıkladı.

Karayılan açıklama öncesinde toplantının gecikmesi nedeniyle gazetecilerden özür diledi. İki sefer güvenlik nedeniyle toplantının yapılacağı yerin değiştirildiğini bu nedene toplantının geç başladığını açıkladı.
Okan Konuralp - Faruk Balıkçı / Hürriyet
  • Şu an haberi okuyan: 1 kişi var
  • Facebook: 1 gösterim

  • Toplam Viral: 8 gösterim
  • Toplam Seed: 118 gösterim
  • Toplam Direkt: 5.034 gösterim
  • Viral Puan: 43,73