17.518 gösterim
2,59 viral puan

Cesareti Olanlara Heyecanı Fazlaca Yaşatacak En Çılgın 11 Ekstrem Spor

Ekstrem spor diğer sporlara göre daha fazla risk ve zorluk barındırır. Bu normal bir spordan farklıdır. Oldukça fiziki efor harcatır ve tehlikelidir. Hız, güç, direnç, yükseklik, odaklanma gibi konular vardır. Birçok kişi için cesaret (korkusuzluk) isteyen bir spordur. Son derece de uzmanlaşmış kişiler bunu yapabilirler. İşte o sporlar.
elifnazalpen 03.11.2014 saat 20:46
 1. 1. İp Cambazlığı

  Klasik ip cambazı, yüksek bir yere gerili ip üstünde dengesini muhafaza ederek yürümekle yetinir. Modern cambazlar ise, ip üstünde yürümekle kalmayıp, kendilerine özgü, çeşitli numaralar yaparlar.
 2. 2. Dalgıçlık

  Dalgıçlık, su altında kalmak üzere suya dalma sporu. Bu sporda nefes alma aygıtları kullanıldığı gibi, bu aygıtlar olmadan da bu spor yapılabilmektedir.
 3. 3. Yamaç Paraşütü

  Yamaç paraşütü, hava araçları içerisinde en hafifidir. Kolay taşınabilir olması sayesinde, yolu olmayan tepelerden kalkış yapılabilir. Özel kalkış-iniş pisti gerektirmez. Doğal kaldırıcı kuvvetleri kullanarak saatlerce havada kalabilir, bulutlara kadar yükselebilir ve kilometrelerce mesafeler kat edebilir. Dünyada en yaygın ve hızlı gelişen havacılık sporudur.
 4. 4. Dağcılık

  Dağcılık, dağlarda yürüyüş ve kamp kurmanın yanı sıra tırmanma sporunu da kapsayan bir doğa sporu.
 5. 5. Bungee Jumping

  Bungee jumping bireylerin yüksek bir yerden (örneğin bir köprü) aşağıya atladıkları ve esnek bir halatla yukarı çekildikleri, heyecan verici bir etkinliktir. Çoğunluğun adrenalin hücumunun doruğu olarak tanımladığı bu etkinlik, neredeyse sadece eğlence için yapılır; nadiren bir müsabaka sporudur.
 6. 6. Snowboarding

  Snowboard, karda yapılan bir spor dalıdır. Surfboard ve Kaykay'dan tek farkı, karda yapılıyor olmasıdır. Snowboard tahtalarının genelde uzunluğu 140-165 cm, genişliği ise 24-27 cm arasında değişmektedir ayrıca boy ve kilo ile orantılı olarak bu uzunluk ve genişlik değişir.
 7. 7. Slacklining: Uçurumda Cambazlık

  "Slacklining" denilen bu denge sporu, iki kayalık arasındaki uçurumun üzerinde gergin bir lastik ip yardımıyla geçmeyi gerektiriyor. Norveç'te 1000 m yükseklikte bir körfezin üzerinden geçen Christian Schou en yüksek yerde slacklining yapan kişi olarak Guinness Rekorlar Kitabı'na girdi.
 8. 8. Sörf

  Uzun bir tahtanın yardımıyla dalgala­rın üstünde kıyıya doğru kayarak yapılan sörf, çok sevilen bir su sporudur. Derin sulardaki büyük dalgaların kıyıdan 90-900 metre açıkta, kayaların ya da kumun oluşturduğu bir sığlık­ta kırılarak kıyıya doğru hareket ettiği her yerde sörf yapılabilir.
 9. 9. Su Altı Hokeyi

  Çok bilinmeyen bu spor kış aylarında hava çok soğuk olduğunda su altında oynanıyor. 1950'lerde Büyük Britanya tarafından icat edilen bu spor İngilizlerin kış mevsiminde de spor yapmak istemeleri sonucu ortaya çıkmış. Oyuncular yalnızca şnorkel, koruyucu kask ve eldiven takıyorlar, bu da su altında nefeslerini tutmaları gerektiği anlamına geliyor. Dünya çapında gittikçe ünlenen spor epey yorucu.
 10. 10. Skydive: Uçaktan Atlama

 11. 11. Zorbing: Dev Bir Topun İçinde Yuvarlanma

  "Zorbing" adı verilen bu ekstrem spor yüksek bir tepeden aşağıya dev bir plastik topun içinde inerek yapılıyor. Yeni Zelanda kökenli olan spor 2000 yılında yapılmaya başlandı.

Yorumlar

 • Şu an haberi okuyan: 1 kişi var
 • Facebook: 10 gösterim
 • Twitter: 1 gösterim

 • Toplam Viral: 364 gösterim
 • Toplam Seed: 6.774 gösterim
 • Toplam Direkt: 10.380 gösterim
 • Viral Puan: 2,59

İlgili Haberler