84 gösterim
3,50 viral puan

Depremden En Çok Etkilenen Ülkeler

ebrumutluay 31.01.2020 saat 15:52
 1. Deprem yeraltından Dünya'nın yüzeyine yayılan bir şok dalgasıdır. Göze çarpmayan, hafif titremelerden şiddetli, uzun süreli titremeye kadar çeşitli etkilere neden olan deprem, yalnızca dünyanın belirli bölgelerinde sıklıkla görülen doğal bir olgudur. Bir depremin yer altına başladığı yere hiposantr (iç merkez) denir ve Dünya yüzeyinde doğrudan hiposantrın üzerindeki alana merkez üssü denir ve en güçlü şok dalgalarını alır.

  Dünya tektonik plakalara ve depremlerin büyüklüğüne dayanan sismik bölgelere ayrılmıştır. İşte dünyadaki depremlerden en çok etkilenen ülkeler:


  Japonya, son derece aktif bir sismik alanda bulunduğu için dünyada en fazla kaydedilen depremlere sahiptir.

  Endonezya'nın sismik olarak daha aktif bir alanda bulunduğu düşünülüyor fakat Japonya’nın yüzölçümü dolayısıyla Japonya’da daha fazla deprem kaydedilmekte.

  Tonga, Fiji ve Endonezya muhtemelen kilometre kare başına Japonya'dan daha fazla deprem yaşamaktadır, ancak bu alanlarda kayıt ekipmanı eksikliği nedeniyle bazı küçük depremler kaydedilmemektedir.

  En şiddetli depremleri yaşayan ülkeler ise Çin ve Türkiye'dir.


  Yaşadığımız coğrafya gereği deprem öncesi ve sonrası yapılacaklar hakkında bilgi sahibi olmamız oldukça önemli. depremin yıkıcı etkilerinden korunmak için yapabileceğimiz birkaç basit fakat oldukça faydalı önlem için: https://kulturveyasam.com...k-icin-neler-yapabiliriz/

Yorumlar

 • Şu an haberi okuyan: 1 kişi var
 • Toplam Seed: 24 gösterim
 • Toplam Direkt: 60 gösterim
 • Viral Puan: 3,50

İlgili Haberler