143.923 gösterim
2,31 viral puan

10 Maddede Nesli Tükenmekte Olan Misafirlerimizi Koruma Süreci

Küçük akbaba, diğer adıyla Mısır akbabası ya da Neophron percnopterus, ülkemizi göç yolu olarak birçok türden biri.
jakumetsu 22.08.2019 saat 12:28
 1. 1. Sosyal medya küçük akbabalarla ilgili farkındalık oluşturma konusunda oldukça etkili oldu

  Yapılan Trend Topic çalışmaları küçük akbabaların durumunu gündeme getirmeyi başardı ve insanların konuyla ilgilenmesini sağladı.
 2. 2. Özellikle Twitter'da kullanıcılar küçük akbabaları korumak için bir araya geldi

  Bugüne kadar küçük akbabalardan haberi olmayanlar bile Trend Topicler sayesinde konuyla alakalı bilgi sahibi oldu. Küçük akbabaların korunmasına destek olmak adına paylaşımlar yaptı.
 3. 3. Türkiye'nin iklimlendirme uzmanı Vaillant yine Doğa Derneği ile birlikte işin başında yer alıyor

  Siz de Vaillant'ın küçük akbabaları korumak için başlattığı bu projeye destek olabilirsiniz.

  Ayrıntılı bilgi için:

  https://www.kucukakbabalar.com/
 4. Peki, sosyal medyada küçük akbabaların bu kadar konuşulmasının sebebi ne?

 5. 4. Birçok kuş türünün göç yolu üzerinde bulunan ülkemiz küçük akbabalara da ev sahipliği yapıyor

  Özellikle Beypazarı ve Mersin dolaylarında kaldıkları süre boyunca üreyen ve yumurtlamaya yatan küçük akbabaların maalesef nesilleri tükenme tehlikesiyle karşı karşıya.
 6. 5. Sayılarının azalmasında birçok etken var

  Yapılaşma, yasak avlanma, küresel ısınma, iklim değişikliği vb sebepler küçük akbaba nüfusunun azalmasındaki başlıca etmenler.
 7. 6. Ancak, küçük akbabalar sahipsiz değil. Yanlarında Vaillant, Doğa Derneği ve Türk halkı var

  2005 yılından beri küçük akbabaların neslinin korunmasıyla alakalı çok önemli çalışmalar yapılıyor. Bu çalışmaların başında da Türkiye'nin iklim uzmanı Vaillant yer alıyor.
 8. 7. Beypazarı küçük akbabalar için önemli bir durak

  Burada küçük akbabalar için yapılan çalışmaların en başında arazi incelenmesi yer alıyor. Arazi birçok canlıya ev sahipliği yapıyor.
 9. 8. Beypazarı'nda tiftik keçiciliğinin desteklenmesi için daha önceden Vaillant ile birlikte yapılan çalışmalar devam ediyor

  Birisi dijital satış mecrası olmak üzere iki mecradan üretilen tiftik ürünleri destekçilerine ulaşıyor. Buradan yapılan satışlar sonucunda hem bölgedeki tiftik çobanlarının hayvancılığa devam etmesi hem de kadınların tiftik işleme yöntemlerinin devamlılığı amaçlanıyor. Bu süreç devam ederken aynı zamanda küçük akbabaların varlığı bölgede yaşayan tiftik keçileri ile destekleniyor. Küçük akbaba yuvaları tiftik yününden yapılıyor.
 10. 9. Mersin'de de küçük akbabalar için çok güzel işler yapıldı

  Projenin ilk aşamasında Beypazarı’nda 120 çift akbaba korumaya alındı. Alınan olumlu sonuçlarla proje; Balkan, Ortadoğu ve Afrika ülkelerinin ortaklığında yürütülen uluslararası bir proje haline geldi. Mersin’deki çalışmalarda akbabaların yaşamlarına etki eden olumsuzluklar belirlenerek, risk haritası çizilmekte ve bu olumsuzlukları önlemek için çalışmalar yapılmaktadır.
 11. 10. Yapılan bu koruma çalışmaları sayesinde sadece Beypazarı'ndaki küçük akbaba sayısı tüm Balkan ülkelerindeki nüfuslarını geçti

  Türkiye küçük akbabalar için bir cennet halini aldı. Tabii ki işimiz tamamen bitmiş değil. Bir türün neslini korumak süreklilik isteyen bir
 • Şu an haberi okuyan: 1 kişi var
 • Facebook: 7.778 gösterim
 • Twitter: 230 gösterim

 • Toplam Viral: 29.769 gösterim
 • Toplam Seed: 62.423 gösterim
 • Toplam Direkt: 51.731 gösterim
 • Viral Puan: 2,31