65.158 gösterim
100,71 viral puan

Bir Çağı Başlatan ve Kapatan Olaylar

İlkokulda tarih derslerinde öğrendiğimiz ilk bilgilerden biri olan dünya tarihinin en önemli olaylarını, bir çağ kapatıp başka bir çağı başlatan olayları yeniden hatırlamak ister misiniz? Öyleyse buyrun sizi şöyle alalım
MerakliYazar 29.05.2018 saat 14:39
 1. 1. Yazının İcadı-İlk Çağ

  M.Ö 3500’te yazının icadıyla birlikte tarihi devirlere girmiş olduk ve İlk Çağ başladı. Genel olarak çok tanrılı dinlere inanılan bu dönemde, tek tanrılı Musevilik ve Hristiyanlık dinleri ortaya çıkmıştır. Yazı alfabe takvim bu dönemde bulunmuş ve 375’ye Kavimler Göçü’yle bu dönem son bulmuştur.
 2. 2. Kavimler Göçü-Orta çağ

  Orta Çağ’ın başlangıcı olarak Kavimler Göçü veya Batı Roma’nın yıkılışı kabul ediliyor. Bu dönemde devletlerin yönetiminde din adamlarının büyük ölçüde etkisi olmuş, din savaşları yaygınlaşmıştır. Bilim sanat ve edebiyat alanlarında müslümanların önde olduğu bir dönemdir. Fatih Sultan Mehmet’in 1453’te İstanbul’u feth etmesiyle bu dönem de son bulmuştur.
 3. 3. İstanbul’un Fethi-Yeni Çağ

  Osmanlı padişahı Fatih Sultan Mehmet’in 1453’te Bizans toprağı Konstantinopolis, şimdiki adıyla İstanbul’u fethetmesiyle yepyeni bir çağ, Yeni Çağ başlamıştır. Coğrafi keşiflerin yapıldığı, yeni yerlerin yeni hayvan ve bitki türlerinin bulunduğu bir de Sanayi İnkılabının gerçekleştiği dönemdir. İstanbul’un fethinin 565. yıldönümünü kutladığımız şu günlerde fetih padişahı Fatih Sultan Mehmet’e daha yakından bakmak isterseniz şöyle buyurun; https://bit.ly/2IWCPpB
 4. 4. Fransız İhtilali-Yakın Çağ

  Fransız İhtilaliyle başlayıp günümüze kadar devam eden sürece de Yakın Çağ adı verilmiştir. Demokrasi anlayışı ortaya çıkmış, sınıf ayrımı ve kölelik son bulmuştur. Ayıca ilk defa Dünya Savaşı çıkmıştır.

Yorumlar

 • Şu an haberi okuyan: 1 kişi var
 • Facebook: 31 gösterim
 • Twitter: 65 gösterim

 • Toplam Viral: 7.175 gösterim
 • Toplam Seed: 647 gösterim
 • Toplam Direkt: 57.336 gösterim
 • Viral Puan: 100,71