16.384 gösterim
8,16 viral puan

Türkiye'nin geleceğinde etkili olması beklenen 10 genç siyasetçi

Türkiye'nin genç bir nüfusa sahip olduğu her zaman söylenir.
Nüfusu bu kadar genç bir ülkede peki neden genç siyasetçi sayımız az? Ülkemizde gençlere şans verilmiyor mu?

İşte bu araştırma Türkiye'de siyaset yapan ve ileride önemli roller almaları beklenen yetenekli gençleri tespit etti. Bakalım hangileri Türkiye siyasetinin geleceğine damgasını vuracak.
Xena 02.10.2017 saat 17:00
 1. 1. Abdürrahim Boynukalın - AK PARTİ

  Abdurrahim Boynukalın, 15 Eylül 1987'de Almanya'nın Bremen şehrinde doğdu. Sakarya Üniversitesi İşletme Bölümünden mezun olmasının ardından yüksek lisansını İstanbul Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünde tamamladı. Londra Şehir Üniversitesi'nde Medya İletişim Bölümünde ikinci yüksek lisansını bitirdi. Yaklaşık iki yıl Kırklareli Üniversitesi'nde araştırma görevlisi olarak çalıştı.

  Rıfat Boynukalın'ın torunu olan Abdürrahim Boynukalın'ın siyasete girişi hızlı oldu. Ahmet Davutoğlu'nun AK Parti'nin başına geçmesinin ardından Gençlik Kolları Genel Başkanlığı görevine getirildi ve 25.Dönemde kısa bir süre İstanbul Milletvekili olarak Meclis'e girdi. Hürriyet gazetesine karşı yapılan eylemle Türkiye gündemini meşgul etti ve 1 Kasım 2015 seçimlerinde aday gösterilmeyerek, Spor Bakan Yardımcısı yapıldı. Yeni Şafak gazetesinde köşe yazarlığı da yapan Boynukalın, entelektüel kimliği ve ailesinin İslami camiada ki ağırlığı ile siyasetin gelecek vaat eden isimlerinden birisi.
 2. 2. Sera Kadıgil - CHP

  29 Kasım 1984 tarihinde dünyaya gelen Sera Kadıgil üniversite eğitimini 2007 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden almıştır. Londra Queen Mary Üniversitesinde fikir ve sanat eserleri ile telif hakları üzerine yüksek lisans eğitimi almıştır.

  İstanbul’da bulunan Kadıgil Hukuk Bürosu’nun sahibi olan Kadıgil, 2008 yılından bu yana İstanbul Barosu Hayvan Hakları Komisyonu Yürütme Kurulu Üyesidir. Özellikle 16 Nisan Anayasa Referandumu süresince çıktığı TV programlarındaki etkili çıkışlarıyla gündeme gelmiştir. Sanat camiası ile olan yakın bağıyla parti ile sanat dünyası arasında köprü olduğu bilinen Sera Kadıgil, genç kadın siyasetçiler arasında öne çıkan isimlerden birisidir.
 3. 3. Olcay Kılavuz - MHP

  18 Ekim 1985 Niğde ilinin Çiftlik ilçesinin Azatlı kasabasında doğan Olcay Kılavuz, Niğde MYO İnşaat bölümünden mezun oldu ve Spor Bilimleri alanında Yüksek Lisans eğitimine devam etmektedir. Ülkü Ocakları'nda 2010 yılında Üniversitelerden ve Ortaöğretimden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevinde bulundu. 9 Aralık 2012 itibariyle Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Genel Başkanlığı’na atandı. 24 Haziran 2018 tarihinde yapılan seçimlerde MHP Mersin 1. sıra adayı gösterildi ve milletvekili seçildi.

  Devlet Bahçeli'ye olan yakınlığı ile bilinen ve Bahçeli'nin her ziyaretinde mutlaka yanında götürmesiyle bilinen Olcay Kılavuz, MHP'nin çalkantılı süreçler yaşadığı kongre döneminde Devlet Bahçeli'ye en yakın duran isimlerden biri olarak göze çarptı. Kılavuz, MHP siyasetinde etkili genç isimlerden biri olarak öne çıkıyor.
 4. 4. Gökçe Gökçen - CHP

  24 Eylül 1991 tarihinde İstanbul’da doğan Gökçe Gökçen, Galatasaray Lisesi ve Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunudur. Eğitim hayatı sırasında İngiltere, Fransa ve ABD’de dil öğrenimi için bulunmuştur. İngilizce ve Fransızcayı iyi derecede ve İtalyancayı başlangıç düzeyinde bilen Gökçen, yüksek lisansını İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde İnsan Hakları Hukuku programında tamamlamıştır.

  2014 yılında CHP Gençlik Kolları Dış İlişkiler Komisyonu Başkanlığı görevine getirilen Gökçe Gökçen daha sonra 2015’te İsviçre’de yapılan kongrede Avrupalı Genç Sosyalistler (Young European Socialists - YES) Başkan Yardımcısı seçilmiştir. 37. Olağan Kurultayda CHP Parti Meclisine seçilen Gökçe Gökçen, görevini CHP'nin en genç Genel Başkan Yardımcısı olarak sürdürüyor. Gökçen'in bir sonraki dönem Meclis kadrosunda olmasına kesin gözüyle bakılıyor.
 5. 5. Rumeysa Kadak - AK PARTİ

  1996 doğumlu Rumeysa Kadak listemizin en genç ismi. Recep Tayyip Erdoğan'ın yeniden AK Parti Genel Başkanı olduğu Olağanüstü Kongre'de MKYK listesinde yer alarak büyük bir sürprize imza atan Kadak, Marmara Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği bölümünde okuyor ve üniversite öğrenci konseyinde başkan yardımcılığı görevini yürütüyor.

  “İstanbul Meridyen Open ‘17 Uluslararası Münazara Turnuvası”nın ödül töreni sırasındaki performansıyla Erdoğan’ın dikkatini çektiği belirtilen Rumeysa Kadak, 21 yaşında MKYK listesine girerek partinin bu alandaki en genç yöneticisi olmasıyla dikkat çekti. 2018 yılında yapılan seçimde Meclise giren Rumeysa Kadak, TBMM'nin şu an en genç milletvekili ünvanını taşıyor.
 6. 6. Can Memiş - HDP

  İstanbul'da yaşayan ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde Sosyoloji okuyan Can Memiş, HDP MYK'sında yer alarak, gençlik meclisinin eş sözcülüğü görevine üstleniyor.

  Özellikle İstanbul'da üniversitelerde etkili çalışmalarıyla bilinen Memiş, 7 Haziran 2015 seçimleri öncesinde yaptığı çalışmalarla öne çıkmıştı. Yakın çevresi tarafından büyük bir sanat ve edebiyat tutkunu olarak tarif edilen Can Memiş, HDP içerisinde ilerleyen yıllarda etkili olması beklenen genç isimlerden birisi.
 7. 7. Gençosman Killik - CHP

  Gençosman Killik, Selçuk Üniversitesi Uluslararası İlişkiler ve Özyeğin Üniversitesi Hukuk bölümlerinden mezun oldu. Avukatlık yapan Killik, Anadolu Üniversitesi Sosyoloji bölümlerinde lisans, Selçuk Üniversitesi Özel Hukuk bölümünde yüksek lisans öğrenimine devam ediyor. Daha önce CHP'nin Konya'da gençlik kolları başkanlığı görevini yapan Killik, bu ilde yaptığı etkili çalışmalarla ve eylemsel kimliğiyle öne çıktı. Muhafazakar bir aile yapısına sahip oluşu ve gençlik arasında da etkili olmasıyla bilinen Gençosman Killik, Gezi döneminde yargılanan gençlerden biri olmasıyla tanınıyor. CHP Gençlik Kolları içerisinde Genel Sekreterlik görevini yürüten Killik'in, CHP'de öne çıkacak genç siyasetçilerden biri olması bekleniyor.
 8. 8. Yasemin Atasever - AK Parti

  Recep Tayyip Erdoğan'ın yeniden genel başkan olduğu AK Parti kongresinde MKYK'ya giren bir diğer genç siyasetçi olan Yasemin Atasever, İstanbul Ticaret Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü öğrencisi. Hukuk Fakültesi’nde de ikinci ana dal eğitimini alıyor.TBMM ve Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi’nde staj yaptı. İngilizce ve Arapça bilen Yasemin Atasever okulunun ilk 3 yılında bölüm birinciliklerini kimseye kaptırmadı. Atasever, keman çalıyor, takı tasarlıyor, kağıt katlama (origami) ve fotoğraf sanatı ile ilgileniyor

  Listedeki diğer kişilere göre siyaset dışında da oldukça aktif olan Atasever'in AK Parti'nin geleceğinde önemli söz sahibi olmasına kesin gözüyle bakılıyor.
 9. 9. Zafer Çubukcu - AK PARTİ

  Karabük doğumlu Zafer Çubukcu, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın başdanışmanlarından bir tanesi. 1986 doğumlu olan Çubukcu, ODTÜ İngilizce İşletme Bölümü'nden mezun oldu. AK Parti Gençlik Kolları Genel Başkanlığı da yapan Çubukcu, 2014 yılında bu görevini Abdurrahim Boynukalın'a devrederek Başbakanlık Müşavirliği'ne atandı.

  Özellikle gençlik kolları başkanlığı sırasında oluşturduğu güçlü sosyal medya ekibiyle AK Parti'de akıllara kazınan Çubukçu, Erdoğan'ın en gözde genç siyasetçilerinden biri olarak biliniyor.
 10. 10. Ahmet Yiğit Yıldırım - MHP

  Ülkü Ocakları İstanbul İl Başkanlığı görevini yürüten Ahmet Yiğit Yıldırım göreve geliş süresindeki tartışmalar ve daha sonra CHP milletvekili Eren Erdem'le olan tartışmasıyla kamuoyunda biliniyor.

  Özellikle teşkilattaki hakimiyeti ve Devlet Bahçeli'ye olan bağlılığı ile dikkat çeken Yıldırım'ın ilerleyen günlerde Olcay Kılavuz'un yerine Ülkü Ocakları Genel Başkanı olabileceği konuşuluyor. Otoriter kimliğiyle öne çıkan Ahmet Yiğit Yıldırım'ın ilerleyen dönemde MHP'deki etkili isimlerden biri olabileceği belirtiliyor.

Yorumlar

 • Şu an haberi okuyan: 1 kişi var
 • Facebook: 35 gösterim
 • Twitter: 16 gösterim
 • Ekşi Sözlük: 1 gösterim

 • Toplam Viral: 1.145 gösterim
 • Toplam Seed: 2.007 gösterim
 • Toplam Direkt: 13.232 gösterim
 • Viral Puan: 8,16