503.303 gösterim
2,92 viral puan

6. Bursa Bilim Şenliği’nde Dünya Rekoru Kırıldı

Bursada 4-5-6-7 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen Bilim Şenliği'nde Guinness Dünya Rekorlar Kitabı’nda 2900 kişiyle Avusturalya’nın olan rekoru Bursalı 3417 öğrencinin 42 dakikalık deneyi ile Türkiye’nin oldu.
HaberSelf 05.05.2017 saat 17:48
  1. Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla Türk Havayolları’nın sponsorluğunda BEBKA’nın destekleriyle Bursa Bilim Teknoloji Merkezi’nin ev sahipliğinde düzenlenen Türk Hava Yolları 6. Bursa Bilim Şenliği 4-5-6-7 Mayıs tarihlerinde TÜYAP Fuar alanında gerçekleştiriliyor. Bilim şenliği basın toplantısında konuşan Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi Genel Koordinatörü Rıfat Bakan, uluslararası bir etkinlik olmamasına rağmen bu yıl da yurt dışından büyük bir ilgi olduğunu Çin, Fransa Hollanda Moldova, İngiltere, Kanada İtalya ve Polonya’dan gelecek ekiplerin atölye çalışmalarına katılacağını söyledi.
  2. Sabah saatlerinde etkinliğe katılacak öğrencilerin yerleri alması ile başlayan rekor denemesi, Bursa 8. Noterliğinden Selma Totkanlı'nın gözetiminde başladı. Bir eğitmenin kürsüden yönlendirmesi ile başlayan kimya yoğunluk deneyine toplam 3417 öğrencinin katıldığı noter tarafından kayıt altına alındı. Toplam 42 dakika süren deney sorunsuz bir şekilde tamamlanırken, kürsüye çıkan noter Selma Totkanlı, süre ve katılımcı sayısını resmi olarak kayıt altına aldıklarını söyledi.
  3. Güzel bir rekora imza attıkları için çocukları tebrik eden Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, “Artık rekorları Türkiye kıracak. Bilim şenliklerimizle büyük faaliyetlere imza attık. Bursa daha birçok rekor ve başarılara imza atacak. Artık bizler böyle başarılarla adımızı duyuracağız” dedi. Rekorun kırılmasının ardından çocuklar konfetiler atarak eğlendi.

Yorumlar

  • Şu an haberi okuyan: 1 kişi var
  • Facebook: 2 gösterim

  • Toplam Viral: 171.581 gösterim
  • Toplam Seed: 172.589 gösterim
  • Toplam Direkt: 159.133 gösterim
  • Viral Puan: 2,92