4.233 gösterim
26,79 viral puan

İçişleri Bakanı Efkan Ala İstifa Etti.

Son dakika gelişmesi olarak gündeme gelen istifa olayı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakan Binali Yıldırım'ın akşam ki sürpriz görüşmesinden çıktı.
CanOlgan 01.09.2016 saat 09:26
 1. İçişleri bakanı Efkan Ala 3 yıldır sürdürdüğü görevinden istifa etti. Başbakan Binali Yıldırım Efkan Ala'nın istifası ile yerine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu'nun atandığını, Süleyman Soylu'nun yerine ise Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Mehmet Müezzinoğlu'nun atandığının bildirdi. Bu değişiklikler resmi gazetede yayınlanarak kesinlik kazandı.

  Sürpriz görev değişiklikleri öncesinde gizli bir görüşme trafiği yaşandığı ortaya çıktı. Recep Tayyip Erdoğan dün öğleden sonra Soylu ve Müezzinoğlu ile ayrı ayrı görüşmeler yaptı. Ala'nın da bu görüşmelerin hemen ardından Milli Eğitim Bakanlığı'nda üst düzey Bürokrat olan kardeşi Atıf Ala ile birlikte görevden ayrılacağı bilgisini paylaştı. Bu görüşmelerden Binali Yıldırım'ında haberi olduğu ancak bakan ve parti yöneicilerinin büyük bir bölümümünün kamuoyu ile birlikte öğrendiği öğrenildi.

  Başbakan Binali Yıldırım'ın görev değişikliği ile ilgili vermiş olduğu açıklama şu şekilde;
  “İçişleri Bakanımız Bursa Milletvekili Efkan Ala’nın istifasıyla boşalan bakanlığa Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Trabzon Milletvekili Süleyman Soylu, boşalan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na da Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Dr. Mehmet Müezzinoğlu atanmıştır. Kamuoyuna bu bilgileri sunuyorum. İçişleri Bakanlığı’nı bırakan Efkan Ala bakanımıza yaptığı hizmetlerden dolayı teşekkür ediyorum. Görevlerine atanan bakanlarımıza başarılar diliyorum.”

  Bu ani görev değişikliği ile ilgili olarak kulislerde çok farklı söylemler ortaya çıktı. Bunlardan birkaç tanesi şu şekilde;
  Cumhurbaşkanı’nın FETÖ ile mücadelenin hızından ve koordinasyon konusundaki uyumsuzluktan uzun süredir hoşnut olmadığı, AK Parti çevrelerinde buna ilişkin, “metal yorgunluğu” yorumları yapılırken, bir diğer görüş ise; Ala’nın bir süre önce söylediği, 17-25 Aralık’ta 81 il emniyet müdürünün 74’ünün, daire başkanlarının tamamının, 7 bin istihbaratçıdan 6 bin 500’ünün FETÖ mensubu olduğu açıklamasının rahatsızlık yarattığı da öne sürülüyor.
  Yine iktidar kulislerinde, darbe gecesi Ala’ya uzun süre ulaşılamadığı konuşulmuş, Ala ise o sırada Erzurum’dan uçakla Ankara’ya ulaşmaya çalıştığı açıklamasını yapmıştı.
  Kulislerde ayrıca, HDP’liler ile yapılan Dolmabahçe görüşmesine de vurgu yapılarak, “Görüşmeye katılan üç isimden, Yalçın Akdoğan ve Mahir Ünal daha önce bakanlıktan alınmışlardı, üçüncü isim de Ala” savı da dillendiriliyor.
  Hükümetteki devir teslim törenleri bugün yapılacak.

 • Şu an haberi okuyan: 1 kişi var

 • Toplam Viral: 12 gösterim
 • Toplam Seed: 158 gösterim
 • Toplam Direkt: 4.063 gösterim
 • Viral Puan: 26,79
şu an popüler
 • Reklamı Atla