108.696 gösterim
3,61 viral puan

YAKLAŞAN LYS ÖNCESİ ÖĞRENCİLERE ALTIN DEĞERİNDE TAVSİYELER

Üniversiteye giriş sınavları için son dönemece girildi. Kadir Has Üniversitesi, tüm yıl emek harcayan öğrencilere sınav esnasında uygulayabilecekleri tavsiyelerde bulundu.
KHAS 10.06.2016 saat 13:45
 1. 1. Yapamadığınız soruya takılıp kalmayın

  Sınavda kolaylıkla yaptığınız sorular olduğu gibi, yapamadığınız sorular da elbette olacaktır. Bu son derece doğaldır ve tüm öğrenciler için geçerlidir. Yapamadığınız soru ile inatlaşıp çok vakit kaybetmek yerine, sorunun yanına bir hatırlatıcı işaret koyarak geçmeniz doğru bir davranıştır. Öncelikle yapabildiğiniz soruları tamamlayarak belirli bir başarıyı garanti altına almak akıllıca olacaktır. Kalan zamanınızda yapamadığınız sorulara geri dönmek daha iyi bir yoldur.
 2. 2. Dikkatinizin dağıldığını hissettiğinizde bir dakikalık ara verin

  Sınav uzun bir zaman dilimini kapsamaktadır. Yetişkin bir insanın aktif dikkat süresinin ortalama 20-25 dakika olduğu düşünülürse, sınav süresince dikkatinizin dağılması neredeyse kaçınılmazdır. Kendinizi dağınık bir dikkatle devam etmeye zorlamanız halinde soruları çözme şansınız azalacaktır. Bu sebeple sınav süresince 1-2 kez 60 saniyelik aralar vermek, zaman kaybı olarak düşünülmemelidir.
 3. 3. Derin nefes alıp verin

  Bazı öğrenciler sınavda kaygı yaşayabilirler. Kaygı, genel olarak doğal bir tepkidir. Sınırlı bir kaygının dikkatinizi artırma ve öğrendiklerinizi hatırlamanıza etkisi vardır. Bu nedenle telaş etmeye gerek yoktur. Kaygınızın arttığını hissettiğiniz anlarda burundan diyaframa (karın bölgesine) alınıp verilecek derin ve sakin bir nefes kaslarınızı gevşetecek ve sizi rahatlatacaktır. İyi bir nefes alışverişi hem kaygınızı azaltır, hem beyninize giden oksijeni artırır. Böylece rahatlamış bir dikkatle sınava geri dönebilirsiniz.
 4. 4. Gözlerinizi kapatın ve zihninizi dinlendirin

  Sınav yoğun bir zihinsel aktivite gerektirir. Bu nedenle, yorulduğunuzu hissettiğiniz anlar olabilir. Bu tür durumlarda, gözlerinizi kapatıp bir süre hiçbir şey düşünmeden durmak tazelenmenizi sağlayacaktır. Kısa süre ile yapılacak bu uygulama sizin sonraki soruları çözme başarınızı artıracaktır.
 5. 5. Vücudunuzu esnetin

  Sınav süresince kaslarınızda kasılma ve gerilmeler olabilir. Bu tür durumlarda, el ve ayaklarınızı bileklerden döndürmek, omuzlarınızla daire çizmek, kollarınızı öne ve arkaya esnetmek size çok iyi gelecektir. Böylece kaslarınızdaki elektrik yükü azalacak, gerginlik kaybolacaktır.
 • Şu an haberi okuyan: 1 kişi var
 • Facebook: 52.306 gösterim
 • Twitter: 365 gösterim

 • Toplam Viral: 69.459 gösterim
 • Toplam Seed: 30.124 gösterim
 • Toplam Direkt: 9.113 gösterim
 • Viral Puan: 3,61