2.994 gösterim
50,75 viral puan

Paris'i Sel Aldı

Fransa'nın büyük bölümünde hafta başından beri devam eden şiddetli yağışların faturası şimdiden 600 milyon avroya ulaştı.
CanOlgan 04.06.2016 saat 10:23
 1. Fransa Sigortacılar Birliği Başkanı Bernard Spitz yaptığı yazılı açıklamada, Fransa’da 2015 yılı ekim ayındaki sel felaketine atıfta bulunarak "Geçen seferki sel felaketi 600 milyon avroyu bulmuştu, bu seferki aşırı yağışların maliyeti bu rakamın kesinlikle altında olmayacak" ifadesini kullandı.

  Fransa Çiftçiler Federasyonu da yaptığı açıklamada, üyelerin aşırı yağışlar yüzünden büyük mağduriyet yaşayacağını belirterek, hükümetin zararlarının karşılanması için gerekli önlemleri almasını istedi.

  Bu arada, başkentteki Seine Nehri'nde su seviyesi artmaya devam ediyor. Öğle saatlerinde 6 metreye ulaşan su seviyesinin akşam saatlerinde 6,30 metreye ulaşması bekleniyor.

  Çevre Bakanlığı ise nehirdeki su seviyesinin artması üzerine Paris’in batısındaki bazı mahallelerin tahliye edilebileceği uyarısında bulundu.

  Nehirdeki su debisinin ise bugün saniyede bin 500 metreküpe ulaştığı bildirildi.
  Nehir boyunca yolların kapatılması sonucu Paris’te trafik felce uğradı. Nehir kenarı üzerinden hizmet veren ‘’RERC’’ banliyö tren hattı ulaşıma kapatılırken, nehir kenarındaki Saint-Michel metro istasyonu da su altında kalma tehlikesine karşı kapatıldı.

  Nehir kenarındaki ünlü Louvre müzesi ile dünyanın en iyi resim müzesi olarak bilinen Orsay ve önemli sergilerin düzenlendiği tarihi Grand Palais (Büyük Saray) da ziyaretçilere kapatıldı

  Fransa'da 1910'da Seine Nehri taşmış ve su seviyesi yer yer 8 metreye kadar çıkmıştı. Ülke tarihinin en önemli taşkını olarak bilinen afette Paris'te 20 bin ev su altında kalmış, banliyölerde ise 30 bin ev selden etkilenmişti. Milletvekilleri, Seine Nehri kıyısında bulunan Ulusal Meclis'e kayıkla gitmek zorunda kalmıştı. Kentte hayat ancak 45 gün sonra normale dönmüştü.

Yorumlar

 • Şu an haberi okuyan: 1 kişi var
 • Facebook: 2 gösterim

 • Toplam Viral: 17 gösterim
 • Toplam Seed: 59 gösterim
 • Toplam Direkt: 2.918 gösterim
 • Viral Puan: 50,75