3.590 gösterim
6,64 viral puan

Zarrab'ın İlk İsteği Kefalet Oldu

Avukat Yıldırım tutuklanan müvekkili Reza Zarrab'la ilgili iddianamede yer alan suçlamaların "Ticari konular olduğunu, serbest kalması için kefalet talebinde bulunduklarını" söyledi.
CanOlgan 22.03.2016 saat 18:17
 1. Ebru Gündeş'in eşi, adamı Reza Zarrab, İran'a uygulanan yaptırımları ihlal ederek ederek ABD'yi dolandırmak, bankacılık sahtekarlığı ve kara para aklama suçlamalarından Miami'de tutuklanmış, 75 yıl hapsi istendiği belirtilmişti.

  Zarrab'ın avukatı Şeyda Yıldırım "ABD'ye cumartesi günü gitti. Eşi ve kızı ile tatile gitmişlerdi. Kızlarını Disneyland'a götürmüşlerdi. Orada bir avukat grubumuz var. Reza beyin yanındalar. Ben de birkaç gün içinde gideceğim. Ben, onlara bilgi sağlayıcı olarak gideceğim. Burada, anı anına trafiği takip ettim. Böyle bir karar beklemiyorduk. Kendisi de (Reza Zarrab) böyle bir şey beklemiyordu. Eşi ve kızı halen orada Miami'deler; süreci takip ediyorlar" dedi.

  Av. Yıldırım iddianemede yer alan suçlamalara ilişkin ise "Onların hepsi ticari konular. Hepsi izah edilebilir konular. ABD'nin koyduğu ambargo ile ilgili. Kendi koydukları ve kendi kaldırdıkları ambargoyu sorguluyor" şeklinde konuştu.

  Av. Yıldırım iddianemenin kısa sürede hazırlanmış olmasına ilişkin ise "Orada soruşturma varmış zaten. Bizim haberimiz yoktu. Reza Bey'in de haberi yoktu" şeklinde konuştu.

  Avukatı Şeyda Yıldırım Anadolu Ajansı'na yaptığı açıklamada ise, müvekkiline yöneltilen suçlamaların ABD'nin kendi koyduğu ve kaldırdığı yaptırımlarla ilgili olduğunu söyledi. Yıldırım soruşturmanın New York'ta yürütüleceğini belirterek, müvekkilinin dün hakim karşısına çıktığını, 4 Nisan'a kadar mahkemeden süre aldıklarını ifade etti.

  Zarrab'ın 19 Mart'ta tatil için gittiği Miami'de gözaltına alındığını anlatan Yıldırım müvekkilinin "henüz tutuklanmadığını ve gözaltı sürecinin" sürdüğünü, kefalet talebinde bulunduklarını kaydetti. Yıldırım "Biz de düne kadar suçlamaların ne olduğunu bilmiyorduk" dedi.

  Mahkemeden süre aldıklarını ve iki hafta içinde kendi hazırlıklarını yapacaklarını anlatan Yıldırım "Bu arada kefaletle ilgili görüşme yapılacak. 4 Nisan'dan sonra da bununla ilgili bir karar verilecek" ifadesini kullandı. Yıldırım davanın New York'ta görüleceğini ancak buraya gözaltında mı yoksa kefalet talebi kabul edilerek mi gidileceğine mahkemenin karar vereceğini söyledi.

Yorumlar

 • Şu an haberi okuyan: 1 kişi var

 • Toplam Viral: 6 gösterim
 • Toplam Seed: 541 gösterim
 • Toplam Direkt: 3.043 gösterim
 • Viral Puan: 6,64