6.045 gösterim
3,85 viral puan

Türkiye - Çin ilişkilerinde yeni dönem

Başbakan Yardımcısı Şimşek, Çin ile siyasetten ekonomiye birçok alanda işbirliğinin geliştirilmesi amacıyla kurulan "Hükümetler Arası İşbirliği Komitesi'nin eş başkanı olarak görevlendirildi.
hel ios 25.02.2016 saat 11:44
 1. Türkiye ile Çin Halk Cumhuriyeti arasında yapılan görüşmeler sonunda siyaset ekonomi ticaret güvenlik, kültür turizm ve diğer alanlardaki işbirliğinin geliştirilmesi amacıyla başbakan yardımcıları düzeyinde bir istişare mekanizması olarak Hükümetler Arası İşbirliği Komitesi kuruldu.

  Başbakan Ahmet Davutoğlu, komitede Türk heyeti eş başkanlığı görevini Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'e verdi. İki ülke arasında ilişkilerin daha da geliştirilmesi amacıyla aktif rol üstlenecek olan Şimşek, bu kapsamda 28 Şubat pazar günü Pekin'de Çin Başbakan Yardımcısı Wang Yang ile bir araya gelecek.

  Görüşmede iki ülkenin arasındaki ilişkilerle birlikte Çin ekonomisindeki gelişmeler ve bunun kültürel ekonomiye yansımalarının da konuşulması bekleniyor.

  Bakan Şimşek Şangay'da:

  G20 Dönem Başkanlığını yürüten Çin'in en büyük kentlerinden biri olan Şangay'da 26-27 şubat tarihlerinde yapılacak G20 Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Başkanları toplantısına katılmak üzere Çin'e gitti.

  Bu yıl düzenlenecek olan toplantılara Türkiye bir önceki dönem başkanı sıfatıyla G20 "Üçlü yapı" üyesi olarak katılacak.

  G20'nin bu yıl Bankanlar ve Merkez Bankası Başkanları düzeyinde yapılacak ilk toplantısında, küresel ekonomi güçlü, sürdürülebilir ve dengeli büyüme çerçevesi, yatırım ve altyapı, uluslararası finansal mimari finansal düzenlemeler, uluslararası vergi konuları, terörizmin finanması ile mücadele ve yeşil finansman ile iklim değişikliğinin finansmanı başlıkları sekiz farklı oturumda ele alınacak.

  Bakan Şimşek, G20 toplantısının resmi programının yanı sıra, Çin G20 Dönem Başkanlığı, Uluslararası Para Fonu (IMF) ve İktisadi İşbirliği ve Gelişme Teşkilatı Örgütü (OECD) tarafından düzenlenecek “Yapısal Reformlar” konulu üst düzey seminere de katılacak.

Yorumlar

 • Şu an haberi okuyan: 1 kişi var
 • Facebook: 2 gösterim
 • Twitter: 1 gösterim

 • Toplam Viral: 26 gösterim
 • Toplam Seed: 1.569 gösterim
 • Toplam Direkt: 4.450 gösterim
 • Viral Puan: 3,85