5.675 gösterim
17,96 viral puan

Tüm zamanların en ünlü 10 hacker'ı

Tüm zamanların en ünlü 10 hacker'ı
mert1123 13.08.2015 saat 09:56
 1. 1. Jonathan James

  Hacker suçlaması ile tutuklanan, yargılanan ve hüküm giyen ilk 18 yaş altı bilgisayar kullanıcısı olan James 16 yaşında tutuklandı. En ünlü aktivitesi: ABD savunma bakanlığındaki bilgisayarlardan birine bir arka kapı (backdoor) programı yerleştirdi, NASA bilgisayarlarından 1.7 milyon dolarlık yazılım çaldı. Ceza aldı mı? 10 yıl ceza aldı, 6 aya indirildi ve iyi halden salıverildi. Bilgisayarlara dokunması yasak.
 2. 2. Adrian Lamo

  "Evsiz hacker" olarak adını duyuran Lamo'nun en çok ses getiren operasyonu New York Times ve Microsoft'un sistemlerine girmiş olmasıydı. Aynı zamanda Yahoo!, Bank of America, Citigroup ve Cingular sistemlerine de girmiş olabileceği tahmin ediliyor. Ceza aldı mı? 65,000 dolar ceza aldı, altı ay ev hapsi ve 2 yıl bilgisayara dokunmama hükmü verildi. Cezasını çekti, şu anda dışarıda.
 3. 3. Kevin Mitnick

  Kendi deyimi ile "abartılmış olan ününün kurbanı" olan Mitnick adalet bakanlığı tarafından ABD tarihinde en çok aran bilgisayar suçlusu olarak tanınıyor. Hakkında iki film yapıldı: Freedom Downtime ve Takedown.En ünlü aktivitesi: Telefon sistemlerini hack'lemek ve Digital Equipment Corporation'ın bilgisayar ağına girip yazılım çalmak. Ceza aldı mı? Beş yıl hapis, arkasından 8 ay bilgisayara dokunmama cezası aldı. Cezasını çekti, şu an dışarıda.
 4. 4. Kevin Poulsen

  Kod adı Dark Dante olan Poulsen'in en ünlü aktivitesi LA radio radyoevinin KIIS-FM telefon hatlarına girerek kendisine çekilişle bir Porsche ve başka bir dizi ödül kazandırması oldu. Federal veritabanına girmek isterken yakalandı. Ceza aldı mı? Beş yıl hapis. Şu anda dışarıda ve gazeteci olarak çalışıyor.
 5. 5. Robert Tappan Morris

  Dünyanın ilk solucan yazılımı olan Morris solucanının yaratıcısı olan Robert Tappan Morris bu programı aslında "internetin ne kadar büyük olduğunu test etmek için" yazdığını iddia etmekte olsa da programın çok büyük sayıda bilgisayara yayılıp ağları çalışmaz hale getirmesi sonucu yakalandı.Ceza durumu: Üç yıl ceza aldı. 400 saat amme hizmeti yaptı ve 10.500 USD ceza ödedi.
 6. 6. Stephen Wozniak

  Apple'ın "Woz" lakaplı yöneticisi bir beyaz hacker. Gençlik yıllarında telefon sistemlerini hack'leyen ve bedava uzun mesafe telefon görüşmeleri yapan Wozniak Steve Jobs ile beraber Apple'ı kurdu ve bilgisayar dünyasında büyük bir devrim başlattı.
 7. 7. Tim Berners-Lee

  Word Wide Web yani www konsepti Berners-Lee'nin icadıdır. Yine bir beyaz hacker olarak nitelendirilen Tim, üniversite yıllarında hacker suçlaması ile ceza almış ve bilgisayarları kullanması 3 yıl boyunca yasaklanmıştı. Üniversite yıllarında kendi bilgisayarını kendisi yapmış olan Lee hypertext (http) sisteminin yaratıcısıdır.
 8. 8. Linus Torvalds

  Windows'un en büyük rakibi Linux'u icat eden Torvalds bilgisayar hayatına Commodore VIC-20 ile başladı. Yaptığı en büyük hack ise ünlü ev bilgisayarı Sinclair'in işletim sistemini değiştirip kolaylaştırması oldu. 1991 yılında Linux sistemini ortaya çıkartması ile dünyaca tanınır bir isim oldu.
 9. 9. Richard Stallman

  GNU projesinin babası olan Stallman okul yıllarında MIT'te "kadrolu beyaz hacker" olarak Emacs projesinde çalışıyordu. Her kurulan şifreli koruma sistemini kırıp öğrencilere açık hale getirmesi ile ünlendi.
 10. 10. Tsutomu Shimomura

  Bir beyaz hacker olarak adını Kevin Mitnick'i yakalayan kişi olarak duyurdu. FBI ile işbirliği yaparak kendisini zamanında hack'lemiş olan Mitnick'ten intikam aldı. Her türlü cep telefonunu kolaylıkla modifiye edebilmesi ile biliniyor.

  Sizde ünlü bir hacker olmak istermiydiniz ?

Sizde ünlü bir hacker olmak istermiydiniz ?

Evet . Muhteşem olurdu . 82%
Ne işim var kardeşim ! 18%
mert1123 Evet . Muhteşem olurdu . cevabını verdi 13.08.2015 10:17
44 kişi anonim olarak Evet . Muhteşem olurdu . cevabını verdi
10 kişi anonim olarak Ne işim var kardeşim ! cevabını verdi
 • Şu an haberi okuyan: 1 kişi var
 • Facebook: 3 gösterim

 • Toplam Viral: 38 gösterim
 • Toplam Seed: 316 gösterim
 • Toplam Direkt: 5.321 gösterim
 • Viral Puan: 17,96

İlgili Haberler