5.933 gösterim
42,38 viral puan

Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde çatışma: 21 ölü

Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde meydana gelen olayda toplam 21 kişi hayatını kaybetti.
koroes 24.04.2013 saat 13:08
Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde dün meydana gelen olayda toplam 21 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Bölgede yayın yapan yerel resmi yayın organlarından Tienşan internet sitesi, Kaşgar'ın Baçu kasabasında dün öğlen saatlerinde bir haneye giden üç kamu görevlisinin sözkonusu evde "çok sayıda delici ve kesici alet tespit ettiği" gerekçesiyle olayın başladığını iddia etti.

Haberde görevlilerin "evde kesici ve delici alet bulunduğu" gerekçesiyle üstlerine rapor verdiği, bunun üzerine de silahlı polislerin bölgeye hareket ettiği ifade edildi. Çin basını olay hakkında detaylı bilgi vermezken, eve operasyon düzenleyen polislerin ve diğer üç kamu görevlisinin hane halkı tarafından öldürüldüğü öne sürüldü.

Olayda 10'u Uygur, 3'ü Han ve 2'si Moğol milliyetine mensup olmak üzere toplam 15 polis ve kamu görevlisinin hayatını kaybettiği, iki kişinin yaralandığı kaydedildi.

Çatışmada, şüphelilerden 6'sının olay yerinde silahla vurularak öldürüldüğü, 8'inin sağ olarak ele geçirildiği bildirildi.

Şinhua ajansı ise haberi Sincan Uygur Özerk Bölgesinde ölü ve yaralıların olduğu bir olay yaşandığı şeklinde duyururken, olayın detayıyla ilgili bilgi vermedi. Yetkililer ise grubun terör 
faaliyetleri planlamakta olduğunu ileri sürdü.

Bölgede özellikle 2009'da Urumçi'de yaşanan olaylarda resmi rakamlara göre 200'e yakın kişi hayatını kaybetmişti. Olayların ardından bölgede gerilimin artması üzerine, eyaletin birçok noktasında Çin'in silahlı polisleri görev yapmaya başlamış, özellikle Uygur nüfusun yoğun yaşadığı Kaşgar, Hotan, İli gibi bölgelerde üst düzey güvenlik önlemleri alınmıştı.

"Artık bıçak kemiğe dayandı"  

Dünya Uygur Kongresi Genel Başkan Yardımcısı Seyit Tümtürk, Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde meydana gelen olaylara ilişkin, "Artık bıçak kemiğe dayandı" değerlendirmesinde bulundu. 

Tümtürk, Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki gelişmelere ilişkin yaptığı açıklamada, Kaşgar şehrindeki olayların, Çin özel kuvvetlerinin sivil bir eve baskın yapmasıyla başladığını belirtti. Tümtürk, "Baskında 10 sivil Uygur öldürüldü. Bunun üzerine mahallede yaşan diğer Uygurlar, buldukları aletlerle polise saldırdılar ve ölen polisler oldu. Olaylar bu şekilde başladı" dedi. 

Çin'de göreve gelen yeni yönetimin tüm halkları kucaklamasını umduklarını ancak bunun gerçekleşmediğini dile getiren Tümtürk, "Çin'in kanun tanımazlığı maalesef devam ediyor. Evine baskın düzenlenen sivil insanlar, nasıl terörist olabilir?" ifadelerini kullandı. 
AA
  • Şu an haberi okuyan: 1 kişi var
  • Facebook: 2 gösterim

  • Toplam Viral: 11 gösterim
  • Toplam Seed: 140 gösterim
  • Toplam Direkt: 5.782 gösterim
  • Viral Puan: 42,38