5.972 gösterim
84,11 viral puan

Akil insanlarla ilk buluşma

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan çözüm süreci kapsamında oluşturulan Akil İnsanlar Heyeti ile bir araya geldi.
koroes 04.04.2013 saat 19:16
Dolmabahçe'deki Başbakanlık Ofisi'nde gerçekleşen ''Çözüm Süreci Akil İnsanlar Heyeti İstişare Toplantısı'', saat 18.10'da başladı

Akil İnsanlar Heyeti'ne davet edilen isimler, kimlik kontrolünün ardından Başbakanlık Ofisi'ne kabul edildi.

Heyet üyeleri, toplantı saati öncesinde fuaye alanında bekledi. Burada katılımcılara çay ikramında bulunuldu. Heyet üyeleri burada birbirleriyle ve bakanlarla sohbet etti.

Toplantıya, Başbakan yardımcıları Bülent Arınç, Bekir Bozdağ ve Beşir Atalay, Adalet Bakanı Sadullah Ergin, İçişleri Bakanı Muammer Güler, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan da katıldı. 

Başbakan Erdoğan, salona girişinde konuklarıyla tek tek tokalaştı ve kısa süre sohbet etti.

Bu heyeti temsili bir grup olarak görmeliyiz

Toplantıda konuşan Başbakan Erdoğan, Akil İnsanlar Heyeti'ne ilişkin ''Kamuoyunda bu heyete 'Akil İnsanlar Heyeti' adı verildi. Bugün burada bulunan heyet, Türkiye'nin elbetteki tüm akil insanlarından oluşan heyet değildir. Bu heyeti bir özet, bir örnek, temsili bir grup olarak görmek belki daha doğru olacaktır'' dedi.

Üstendiğimiz misyon çok daha önemli

Başbakan Tayyip Erdoğan, ''Listeden, listenin ve heyetin isminden de ziyade işin magazin boyutundan ziyade üstenmekte olduğumuz misyonun çok daha önemli olduğunu, çok daha hassas zeminde yürütülüyor olduğunu özellikle hatırlatmak durumundayım'' şeklinde konuştu.

''Burada bulunan insanların ortak noktası, kangren olmuş bir sorunun çözüme kavuşmasını istemeleridir'' diyen Başbakan Erdoğan, ''Can kaybına, kan kaybına yol açan bir meselenin sona erdirilmesini dert edinmeleridir. Bu heyetin içinde ya da dışında söyleyecek sözü, önerisi, eleştirisi olan varsa dikkatle dinleriz, dinliyoruz ve hiç bir komplekse kapılmadan dinlemeye devam edeceğiz'' ifadelerini kullandı.

Kan akarken her bahane teferruattır

Başbakan Erdoğan, Türkiye'nin can alıcı, can yakıcı bir meselesinde her ne şekilde olursa olsun çözüm arayışlarının uzağında kalmak için hiç bir bahanenin geçerli olamayacağını belirterek, kan akmaya devam ederken her bahanenin teferruat olduğunu söyledi.

Terörün sebepleri, sonuçları, çözüm yöntemleri ve çözüm muhtevası konusunda herkesin fikir ve değer dünyasına göre farklı perspektifler ortaya koyabileceğini kaydeden Başbakan Erdoğan, ''Ama hepimizin ittifak edebileceği konu; kanın durmasıdır, hakkın ve hukukun üstün tutulmasıdır, ileri demokrasinin hayat bulmasıdır. Silahı, terörü, şiddeti, çatışmayı ölümü değil, demokrasiyi, hakkı, hukuku, siyaseti,  hayatı önemseyen herkesin yapması gereken taşın altına elini koymak, sorumluluk üstlenmek, yanlış gidişe dur demektir'' şeklinde konuştu.

Bu salondakiler yürekli ve cesurdur

Başbakan Erdoğan, ''Bu salonda bulunan insanlar sadece akil değil, aynı zamanda cesurdur, yüreklidir, idealisttir, barışseverdir. Bir kere böyle bir tablonun oluşması, en başta Türkiye'yi yüreklendirmiş, milletimizi umutlandırmıştır'' ifadelerini kullandı.

Teröre oy penceresinden bakanlar var

''Bu ülkede teröre, kazanacağı veya kaybedeceği oy penceresinden bakanlar oldu ve bunlar halen de var'' ifadelerini kullanan Başbakan Erdoğan, şöyle devam etti:

''Bu ülkede gençlerin ölümüne, tiraj kaygısıyla, reyting endişesiyle bakanlar oldu ve bunlar halen de var. Bu ülkede ocaklara düşen ateşe, kaybettiği ve kazandıklarıyla, kasasına giren ve çıkan parayla bakanlar oldu ve bunlar da halen var. Akan kana bakarken, kendi canlarını, kendi çocuklarını, kendi kardeşlerini gözünün önüne getirmeyip, sadece reytingini, şöhretini, imajını düşünenler oldu ve bunlar da halen var.''
AA

Yorumlar

  • Şu an haberi okuyan: 1 kişi var

  • Toplam Viral: 3 gösterim
  • Toplam Seed: 71 gösterim
  • Toplam Direkt: 5.898 gösterim
  • Viral Puan: 84,11