241 gösterim
24,10 viral puan

Sokak Hayvanları için Neler Yapmalıyız?

Her gün yanından geçip gittiğimiz ancak hayatın temposu yüzünden çoğu zaman varlıklarını bile fark edemediğimiz sokak hayvanları aslında her gün zorlu bir dünyada var olma savaşı veriyor. Daha önce sokak hayvanlarına hiç yardım etmediyseniz ve bu konuda nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız bu 5 basit şeyi yaparak, pek çok minik dostumuzun hayatını son derece değiştirebilirsiniz.
MerakliYazar 12.02.2021 saat 12:11
 1. Mama Kaplarıyla Mama İstasyonları Oluşturmak

  Sokaktaki dostlarımız için yiyecek bulmak bir hayli zor. Biliyorsunuz ki kediler ve köpekler çoğu şeyi yiyemiyor ancak yemek zorunda kalıyor. Siz de marketlerden alacağınız uygun mamalarla onların hem bir ziyafet çekmesini hem de karınlarının doymasını sağlayabilirsiniz. Özellikle CarrefourSa gibi büyük marketlerde olan mama kampanyaları size çok yardımcı olabilir.
 2. Su İçmeleri için Su İstasyonları Yapmak

  Sokak hayvanları avcılık yetenekleri sayesinde bir şekilde karınlarını doyurabilse de temiz içme suyu bulmak onlar için bir sorun. Bu yüzden mahallenizde, kapınızın önünde ya da hayvanların yoğun olarak yaşadıkları parklarda sabit su istasyonları oluşturabilirsiniz. Bunu yapmak için ihtiyacınız olan tek şey altından kesilmiş 5 lt’lik su şişeleri ve şişeleri sabitlemek için plastik kelepçeler olacak.
 3. Soğuk/Aşırı Sıcak Günler İçin Barınaklar Yapmak

  Hazır havalar bozuyor, özellikle kar ve don olaylarının yaşandığı sıfırın altında hava sıcaklıklarında, yavru kedi ve köpeklerin barınmasına imkan tanıyan mukavva / tahta barınaklar yapıp bunları su geçirmez malzemelerle kaplayabilirsiniz.
 4. Yaralı/Terk Edilmiş Hayvanları Misafir Etmek

  Eğer yaralı, uzun süre aç, susuz kalmış ya da hasta bir hayvan bulduysanız ve ilaçla tedavi edilecek durumdaysa hayvanı tedavi süresi boyunca evinizde geçici olarak misafir ettikten sonra doğal ortamına bırakmaya çalışın.
 5. Onları Sevgiden Mahrum Bırakmamak

  Sokakta yürürken üzerinize koşan köpek ya da bir kafede otururken ayaklarınıza sürtünen kedi ille de mama ya da su istemez. Çünkü bu davranışların altında genelde sevgi ve şefkat isteği yatar. Bu yüzden sokak canlılarının sevgiye de ihtiyacı olduğunu unutmadan onların başlarını okşamayı unutmayın.
 • Şu an haberi okuyan: 1 kişi var

 • Toplam Viral: 3 gösterim
 • Toplam Seed: 10 gösterim
 • Toplam Direkt: 228 gösterim
 • Viral Puan: 24,10