20.839 gösterim
2,54 viral puan

Kuran yırttı diye iftira atılan kadın Farkhunda

Belki bazılarınız bu hikayeyi bilmiyo. Ancak kuran yırttı diye iftira atılmıştı. Herkes ona soruyodu kızgın bir şekilde:Neden Kuranı yırttın? Farkhunda dedi ki Müslüman kitabını yırtarmı? dedi iftira nedeniyle..
Farkhunda'yı rahmetle ve saygıyla anıyoruz başlıyoruz...
EnesKaya 29.03.2016 saat 10:09
 1. 1.

  Afganistan'da yaşayan Farkhunda; 27 yaşında, öğretmen adayı, eğitimli, aklıselim bir kadındır. 19 Mart 2015 tarihinde başkent Kabil'deki Şahi Doh Şamşira Camisi önünde muska satan mollaya; islam'da böyle inanışların olmadığını, insanlara kağıt parçasıyla umut vermemesini söyleyebilme yürekliliğinde bulunur. Farkhunda'nın kocaman yüreği altında ezilmeye dayanamayan molla çareyi Farkhunda'ya iftira atmakta bulur. "Bu kadın Kuran yaktı, bu kadın kafir" nidaları savurarak etraftaki cemaati toplamayı başarır. Yaklaşık 200 kişiden oluşan topluluk müminlikleri(!) adına bu saygısızlığı asla affedemeyecekleri için birbirlerini fişekleyerek Farkhunda'yı linç etmeye başlarlar. Sonuçta ortada büyük bir günah vardır ve bunun cezasını vermek zorundadırlar. Ne diyeyim, çok haklılar.(!)
 2. 2.

  27 yaşındaki genç Farkhunda'yı taşlar ve sopalarla dövmeye başlarlar. Farkhunda'nın yardım çığlıklarına kulak veren birkaç insan durumu polislere bildirdiklerinde polisler (Halkın yaptırımının kendi yaptırımlarından daha adaletli olacağını düşünmüş olsalar gerek(!)) müdahale etmemeyi tercih ederler. Farkhunda'ya her türlü eziyeti çektirmek için ant içmiş gibi çatıdan atarlar, üzerinden arabayla geçerler, sonunda benzin döküp yakarlar. Bu esnada sirk gösterisi izlermişcesine video çekmeyi de ihmal etmezler. Cezasını verdiklerine emin olunca da Farkhunda'nın babasını arayıp "Kızınız bir günah işledi, gelin alın." derler. Ama devamı bekledikleri gibi olmaz. Farkhunda'nın tabutunu tüm kadınlar omuzlarında taşır. ilk defa birlik olurlar belki de ilk defa kadınlıklarına üzülürler. Babası da soyadını Farkhunda olarak değiştirerek kızının neslinin devamını sağlar kendince.
 3. 3.

  Farkhunda'nın hikayesi böyle. Yüreğiniz elveriyorsa Youtube'dan linç edilirkenki videolarını izleyebilirsiniz.Peki biz neden duymadık, neden hiç konuşmadık, neden haberlerde hiç görmedik? Biz de böyleyiz işte... Özgecan ile yaşadığımız direniş, mücadele yine Özgecan ile son buldu sanki. Ya da ülkemizde Farkhunda'yı duyamayacak kadar önemli olaylar oluyor. Seçimler, mitingler, nükleer santraller... Ne yazık; hiçbiri gözümde insan hayatından daha değerli değil, hele hele böyle vahşetçe son buluyorsa.Herkesin inandığı değerlerinin önüne insanlığını koyabilmesi dileğimle...
  Ben de Farkhunda'yı böyle yaşatıyorum işte kendimce.
  Ruhun şad olsun Farkhunda...
 • Şu an haberi okuyan: 1 kişi var
 • Facebook: 106 gösterim
 • Twitter: 25 gösterim

 • Toplam Viral: 665 gösterim
 • Toplam Seed: 8.207 gösterim
 • Toplam Direkt: 11.967 gösterim
 • Viral Puan: 2,54