810.801 gösterim
8,87 viral puan

Gerdek Gecesi Çiftler Tarafından Yapılması Gereken 15 Şey

Evlenen gençlerin en çok zorluk yaşadığı konulardan biri de zifaf(gerdek) gecesidir. Bu konuda Peygamber Efendimiz ve alimlerimizin bize bulunduğu tavsiyeler özetle şunlardır.
İhsanYalçın 05.07.2015 saat 15:38
 1. 1. Eşinizle beraberlikten önce iki rekât namaz kılın.

  Namazdan sonra kendiniz ve eşiniz için dua edin, Allah’tan yardımını dileyin. ‘Allah’ım! Bana bu geceki beraberliğimden sonra ihsan edeceğin yavrumu de eşimle beraber beni de şeytandan koru!’ diye dua edin.
 2. 2. Aile büyükleriniz dahil gerdeğe gireceğiniz evde/yerde hiç kimse bulunmasın.

  Kader sizi, iki eş olarak bir arada tuttuğu sürece anne babanız dahil hiçbir insan sizin karı koca olacağınız bir ortamda iken yanınızda bulunmasın! İlk gece veya başka bir gece ya da gündüzde ne yaptığınızı bilen bir insan bulunmamalıdır. Anadolu’daki çirkin ve ahlâksız işlerden biri olan çarşaf izleme türünden işlere asla izin vermeyin.
 3. 3. Eşinizin heyecanını yenmesine yardımcı olun.

  Ona tatlı sözler söyleyerek konuşun. Elinden tutun, yüzüne karşı ona dua edin, sizi eş olarak kabul ettiği için teşekkür ettiğinizi söyleyin. O da sizinle rahat rahat konuşuncaya kadar bu konuşarak açılma süresi devam etsin. O da size teşekkür ettiği ve kendisinin rahat olduğunu söylediği zaman mutluluğunuzu açıklayın, onu mutlu etmek için çalışacağınızı söyleyin.
 4. 4. Tartışmaya veya alakasız konuşmalara girmeyin.

  Annesine babasına dua edin. Düğün sürecinde üzüleceği bir durum olduysa özür dileyin, helallik talep edin. Ona, beraber bulunduğunuz müddeti Allah’ın Şeriat’ını esas alarak geçirmeyi istediğinizi söyleyin, ondan da böyle temenniler beklediğinizi vurgulayın. O gece asla tartışmalı bir konuya girmeyin. Düğün ortamını ilgilendirmeyen felsefi konuları açmayın, açmasına izin vermeyin.
 5. 5. Eşinizin rahat olup olmadığını anlamaya çalışın.

  Muhabbetin ilerlemesi ile beraber, onda yakınlaşmaya uygun bir hava oluşup oluşmadığını da izleyin. Eğer ürktüğünü anlarsanız, beraber olmayı sabaha erteleyebileceğinizi söyleyin. Heyecanının normal gördüğünüzü anlatın.
 6. 6. Erkek kadının heyecanına karşı anlayışlı olmalıdır.

  İlk ilişkide, kadın kendisini zor durumda hissedebilir. İffetli bir kız için o an, hayatının en heyecanlı ve en ürkütücü anıdır. Erkek merhametli davranmalı, latif konuşmalı, nazik olmalıdır. Geniş bir zamana yayarak yapacağını yapmalı acele etmemelidir.Eşini olumsuz hiç bir şeyle itham etmemeli, itmemeli ve incitmemelidir!
 7. 7. Ön hazırlığı ihmal etmeyin.

  Cinsel ilişki öncesinde tatlı sözler, el hareketleri ve benzeri iki tarafı da hareketlendirici katkılarla başlamalıdır. Bu ön hazırlık en az yarım saat sürmelidir. Zifaf gecesinde aşk oyunu önemlidir. Aşk oyunu nazikâne, erkeğin gelini heyecana getirme tekniği mükemmel olduğu zaman kadın ne kadar utangaç olursa olsun, yavaş yavaş eşine itimadı çoğalmaya ve rahatlamaya başlar. Ondan sonra teslimiyet duygusu artar, çekingenlik yerine arzu doğmaya başlar. Birçok gelini inciten ve ürküten şey, eşlerinin bu gece kaba ve anlayışsız davranmalarıdır.
 8. 8. Uygun ve helal olan ilişki ve ilişki pozisyonlarını önceden öğrenin.

  Bu konuda Erzurumlu İbrahim Hakkı Hazretleri'nin Marifetname adlı eserinden istifade edebilirsiniz.
 9. 9. İstekli olun.

  İki taraf da istekli olur ve ön hazırlıkla arzulu bir hale gelmişse ilişki haz alınır halde ve acısız olmuş olur.
 10. 10. Negatif ve somurtkan olmayın.

  İlişki esnasında eşler birbirlerini kötü sözlerle itham etmemeli, olumsuz yönlerini görmezden gelmeli, güler yüzlü olup somurtkan veya isteksiz görünmemelidir.
 11. 11. Eşiniz boşalmadan yatağı terketmeyin.

  Eşiniz boşalmadan yatağı terketmeyin o boşalana kadar onunla ilgilenin. Kadınlar ilişkide daha geç boşaldığı için erkeğin hanımını bırakıp gitmemesi gerekir.
 12. 12. Teşekkürü ihmal etmeyin.

  İlişki bittikten sonra eşinize memnun kaldığınızı söyleyip ona teşekkür edin.
 13. 13. Gurur kırıcı veya incitici olmayın.

  Özellikle kadın erkeğin gururunu kırmamalı her hangi bir olumsuzlukla karşılaşmışsa onun eksikliklerini yüzüne vurmamalı, erkek de hanımına karşı gayet nazik olmalı ve onu incitmemeye özen göstermelidir.
 14. 14. Allah'a dua edin.

  İlişkiden sonra Allah'a size helal birilişki naip ettiği için hamd edin ve size hayırlı evlatlar ve eşinizle hayırlı bir ömür vermesi için dua edin.
 15. 15. Bonuslar

  *Yatak odasını kullanmanın uygun olmadığı bir zaman yoktur. Namaz vaktini ezmedikçe her zaman yatak odası zamanıdır.
  *Eşin ilişkiye giremeyeceğini söylerse ya da sen anlarsan bunu, öyle bir durumda hiçbir şey olmamış gibi davran, sabahleyin arzunu tekrarla. Üç gün geçtiği hâlde sıkıntı devam ediyorsa onunla da istişare ederek aile büyüklerine veya doktora danışarak yardım alın.
  *Bir yanlış hesaplamadan ötürü, kadının aybaşı döneminde düğün yaptı iseniz kadın yıkanacağı zamana kadar, muhabbet ve yüzeysel beraberlik diyebileceğimiz ilişki dışındaki işlerle geçirilecek bir dönemi sabırla geçirin. Sakın harama bulaşmayın; kadın aybaşı durumunda iken cinsel ilişkisi haramdır.
  *Erkekler, ilişkide eşinizden kan gelmezse işin aslını öğrenmeden eşinizin namusuna iftira atmayın. Kızlık zarı(himen) her kadında farklı açılarda bulunur. Kimisi yolu tamamen kapatırken kimisinde sadece kenarlarda bulunabilir. Böyle durumlarda kan gelmemesi normaldir.Allah hayırlı ömürler ve hayırlı evlatlarla mutlu aile birliktelikleriyle dolu bir yaşam nasip etsin. Amin.
 • Şu an haberi okuyan: 1 kişi var
 • Facebook: 576 gösterim
 • Twitter: 11.607 gösterim

 • Toplam Viral: 453.578 gösterim
 • Toplam Seed: 91.429 gösterim
 • Toplam Direkt: 265.794 gösterim
 • Viral Puan: 8,87