3.188 gösterim
70,84 viral puan

Torba yasayla 1 milyon lira ödemekten kurtular!

İnegöl Ziraat Odası ile TÜV Türk firması birliğiyle devreye sokulan gezici fenni muayene aracıyla ilçede bin 940 traktör fenni muayeneden geçirildi.!
ihabotihabot 21.11.2014 saat 11:44
 1. Ziraat Odası Başkanı Sezai Çelik, torba yasa sayesinde gecikme cezası ödemekten kurtulan çiftçilerin toplam 1 milyon lira kârı olduğunu söyledi.

  28 günde 100 mahallede gezici fenni muayene hizmeti verildi. Ziraat Odası Başkanı Sezai Çelik, “Şubat ayında yaptığımız istişareler neticesinde İnegöl’de fenni muayenesi geciken traktörlerin sayısının epey yüksek olduğunu öğrendik. Kışın kardan, yazın işten dolayı çiftçilerimiz traktörlerini fenni muayeneye götüremiyor. Bunun için böyle bir proje başlattık. İnegöl TÜV Türk Müdürlüğü ve Ulaştırma Bakanlığı ile yaptığımız yazışmalar sonucunda projemiz kabul edildi. Gezici fenni muayene aracı, çiftçinin cebinde parası olmadığı ve işlerinin yoğun olduğu yaz aylarında değil sonbaharda yapıldı.

  Torba yasanın da isabet etmesiyle çiftçilerimiz daha avantajlı oldu. 8 Ekim 2014 tarihinde başladığımız proje sonunda İnegöl genelinde bin 940 traktör fenni muayeneden geçirildi. Çiftçimiz eğer traktörünün 20 yıldır fenni muayenesini yaptırmamışsa, 2005 yılından önceki dönemler iptal oluyordu. 2005 yılından sonrası için ise fenni muayene gecikme bedeli alınıyordu. 2005 yılını esas alarak söylersek, 580 lira olan fenni muayene borcu torba yasayla 150 liraya kapatıldı. Bin 940 traktörün yakıt masrafını da eklersek, çiftçilerimiz toplam 1 milyon lira kâra geçmiş oldu. Bu para çiftçimizin cebinde kaldı. Aynı zamanda çiftçilerimiz traktörlerinin sigortasını da yaptırmış oldu” dedi.

  SALİH BAKICI
  BURSA

Yorumlar

 • Şu an haberi okuyan: 1 kişi var
 • Facebook: 1 gösterim

 • Toplam Viral: 9 gösterim
 • Toplam Seed: 45 gösterim
 • Toplam Direkt: 3.134 gösterim
 • Viral Puan: 70,84