60 gösterim
20,00 viral puan

Noni Nedir? Faydaları Nelerdir?

melihates1245 31.03.2021 saat 18:28
 1. 2.

  Pasifik Okyanusundaki volkanik mineraller açısından zengin ada topraklarında doğal şekilde yetişen tropikal bir meyve olan noni ((morinda citrifolia)) ada yerlilerince asırlardır koruyucu ve iyileştirici bir bitkisel tedavi geleneği olarak kullanılmaktadır. Noninin bu etkisi içeriğindeki vitamin, mineral ve enzimlerden kaynaklanmaktadır.
  2003 de Avrupa Birliği onayını alan alan noni meyvesinin temel bileşiminde vitaminler, mineraller, aminoasitler, karbondhidratlar, yağlar, albumin, izoflavon, antrakinonlar ve xeronin yer almaktadır.
  Noni’deki Bazı Maddeler
  KSERONİN: Hücre zarlarında besinlerin hücre içine girmesine yarayan gözeneklerin dahada genişleyerek hücre beslenmesini kolaylaştıran bir enzimdir. Nonide yer alan prokseronin kseroninin öncülüdür ve vücutta kseronine dönüşür.
  TERPEN: Terpenler temel yağlarda bulunurlar ve hücre sentezi ile hücre gençleşmesine yardımcı olurlar. Terpenlerin asıl önemli fonksiyonu ise timus bezinin ve öldürücü T ve NK faaliyetlerini uyarmalarıdır.
  SCOPOLETİN: Antienflamatuar, antihistaminik, antibakteryel ve antifungal özelliklere sahiptir. Tansiyon, uyku durumu, açlık ve vücut sıcaklığını düzenler.
  Noninin Faydaları
  • İçeriğindeki maddeler sayesinde noni vücudun temel ihtiyaçlarının karşılanmasında ve vücudun kendini iyi hissetmesinde destekleyici bir fonksiyonu yerine getirir. Bağışıklık sistemi, sinir sistemi, dolaşım sisteminin gerek rutin gereksede hastalık halindeki işlevlerinde, yağ ve glukoz metabolizmasının düzenlenmesinde destekleyici etken olarak yaşam kalitesini yükseltir.
  • Noni’deki etken madde proxeronin, hücresel fonksiyonları hızlandırıcı etki gösterir. Ayrıca octoanoic asit, scopoletin, damnacanthal, terpenoidler, anthraquinonelar, caproic asit, ursolik asit ve rutin gibi çok sayıda önemli maddeleri de içerir.
  Ülkemizde yetiştirilmesi mümkün olmayan noninin fayalarından yararlanabilmek için, içeriğinde noni meyve suyu konsantresi olan Kyani Nitro Fx/Plus gibi takviye gıda kullanımları da artış göstermektedir. İster meyvenin kendisini yiyin isterseniz takviye kullanımına başlayın ama sağlıklı bir yaşam için bu mucizevi meyveye hayatınızda mutlaka yer verin.
 • Şu an haberi okuyan: 1 kişi var

 • Toplam Viral: 1 gösterim
 • Toplam Seed: 3 gösterim
 • Toplam Direkt: 56 gösterim
 • Viral Puan: 20,00