52 gösterim
7,43 viral puan

Dünya Çapında Enerji Tasarrufu

nursultansaydan 04.02.2020 saat 11:50
 1. Dünyada yaşayan herkesi ilgilendiren en önemli konulardan biri de enerji tasarrufu. Üzerinde yaşadığımız gezegende bulunan enerji kaynaklarını bilinçli bir şekilde kullanarak çocuklarımıza ve gelecek kuşaklara yaşanabilir bir gelecek bırakmak mümkün.

  Enerjiden tasarruf etmek denince akla ilk gelen şey yenilenebilen enerji kaynaklarıdır. Güneş enerjisi de en çok tercih edilen yenilenebilir enerji kaynaklarından biri. Bazı ülkelerde devlet yardımıyla evindeki enerjiyi güneşten sağlıyor. Bu eğilimi arttırmak isteyen gönüllüler ise bu enerjinin ne kadar verimli olduğunu anlatan çalışmalar düzenlemeye devam ediyorlar. Giyilebilen enerji panelleri, güneş enerjisiyle çalışan dış mekan aydınlatmaları ise de büyük ilgi görüyor.

  Daha iyi bir gelecek bırakmak adına yapılabilecek şeylerden biri de olabildiğince az karbon ayak izi bırakmak. Karbon ayak izi diye bahsettiğimiz şey de üretilen sera gazı miktarı. Bu ayak izlerini azaltmak için yapılması gereken şey de yine enerji tasarrufu. Dünyanın dört bir yanında yürütülen çalışmalarda motorlu taşıt kullanımını azaltmak için yeni projeler hayata geçiriliyor. Bunlardan en yaygını da şehirlere yapılan bisiklet yolları.

  Gezegenimizde bulunan enerji kaynaklarını idareli kullanmak kadar alternatif enerji kaynakları yaratmak da önemli noktalardan. Özellikle İskandinav ülkelerinde atıklardan enerji üretilmesi bu konuda çok güzel bir örnek. Ülkemiz de dahil olmak üzere diğer ülkeler de atıklardan enerji üretmenin ilk aşaması olan çöp ayrıştırma alışkanlığını yaymaya çalışıyor.

  Dünya çapında enerji tasarrufu çalışmaları için: https://kulturveyasam.com...ji-tasarrufu-calismalari/
 • Şu an haberi okuyan: 1 kişi var
 • Toplam Seed: 7 gösterim
 • Toplam Direkt: 45 gösterim
 • Viral Puan: 7,43