563 gösterim
11,98 viral puan

AMATÖR VE PROFESYONEL GİRİŞİMCİ ARASINDAKİ 5 ÖNEMLİ FARK

Bir şeyde daha iyi olmanın tek yolu üzerinde çalışmak, onun için zaman harcamaktır. Ancak, yeterince tutarlı değilseniz olduğunuz yerde sayıyorsunuz demektir. Bazı insanlar potansiyellerini yaşarken, bazıları ise başarının yanından bile geçemiyor. Bu ikilemin cevabı amatörler ve profesyoneller arasındaki farkta yatıyor. İşte kendinizi başarıya hazırlamak için bilmeniz gerekenler.
SimaySondal 08.01.2020 saat 15:28
 1. 1.

  Amatörler ilham için bekler. Profesyoneller bir programa sadık kalırlar.
  Amatörler sadece motive olduklarını hissettikleri zaman çalışır ve pratik yaparlar.

  Hedeflerine doğru harekete geçmek için ilham veya başka birinden gelecek izni beklerler. Profesyoneller duygularının eylemlerini dikte etmesine izin vermezler. Düzenli olarak çalışma takvimi çıkarırlar ve planlarına tamamen sadık kalırlar.

  Amatörler hedeflere odaklanır. Profesyoneller alışkanlıklara odaklanır.
  Amatörler genellikle sonuca takıntılıdır. Sonuçların anında tatminini yaşamak ister ve başarıya hızlıca koşmayı hedeflerler. Amatörler nihai sonuca yoğun bir şekilde odaklanmaları nedeniyle hedefe giden yoldaki diğer önemli planları erteleme problemiyle yüzleşirler.

  Profesyoneller ise başarıyı bir sürat değil maraton gibi görürler. Hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olacak alışkanlıkları geliştirmeye odaklanırlar. Bunun sonucunda başarıyla birlikte aynı zamanda yeni alışkanlılar da kazanmış olurlar.

  Amatörler başarısızlıktan sonra pes ederler. Profesyoneller başarısızlıktan sonra büyürler.
  Amatörler her ne pahasına olursa olsun başarısızlıktan kaçınmaya çalışırlar. Aynı zamanda eleştiriden korkar ve başarısız olurlarsa insanların ne düşünecekleri konusunda endişelenirler. Amatörler, sıkıntı ve zorluklarla karşılaştıklarında pes ederler. İlerlemek ve başarılı olmak için zihinsel güçlükten yoksundurlar.

  Profesyoneller başarısızlığın, büyümenin kaçınılmaz ve gerekli bir parçası olduğunu bilirler.

  Başarısızlık ve eleştiriyi bir bilim adamı gibi ele alırlar. İlgisiz bilgileri atarlar ve yaptıkları işlerde daha iyi olmak için ilgili geri bildirimleri kullanırlar.

  Amatörler görüş almak için yaşarlar. Profesyoneller gerçek için yaşarlar.
  Amatörler, kendi alanlarındaki insanların çoğunluğunun görüşlerinden kolayca etkilenir. Amatörlerin karar vermelerinin temeli “Haklıyım, çünkü kendime inanıyorum” diye düşünmeleridir.

  Profesyoneller, işlerin nasıl yapılması gerektiği konusunda yaygın olarak kabul edilen varsayımları aktif olarak sorgulamaktadır. Bir profesyonelin karar alma süreci fikirlere değil nesnelliğe dayanır. Bu tür düşünme kötü kararlar vermelerini engeller.

  Amatörler başkalarını suçlar. Profesyoneller sorumluluk kabul eder.
  Bu nokta, hem kişiliğinizde hem de kariyerinizde olgunlukla birlikte gelişir. Sonuçlardan dolayı sorumluluğu kabul etmekten korkuyor olabilirsiniz fakat o zorlu yolu tercih etmek ve sorumlu olmak her zaman daha iyidir. Gerçek liderlerin ve profesyonellerin hayatında yaptıkları da budur.

Yorumlar

 • Şu an haberi okuyan: 1 kişi var

 • Toplam Viral: 4 gösterim
 • Toplam Seed: 47 gösterim
 • Toplam Direkt: 512 gösterim
 • Viral Puan: 11,98