2.396 gösterim
23,72 viral puan

Yaptıkları İcatlat İle Hayatımızı Değiştiren İsimler

Gün içinde teknolojinin birçok nimetinden yararlanıyoruz fakat çoğunun nasıl ortaya çıktığı ve kimler tarafından icat edildiği hakkında bir fikrimiz bulunmuyor. Örneğin, evinizdeki alarmın Amerikalı bir hemşire tarafından keşfedildiğini veya birçok önemli icadın altında kadınların imzasının bulunduğunu biliyor muydunuz? İşte size bir kaç önemli icat ve icatların sahipleri:
MerakliYazar 12.12.2019 saat 16:04
 1. 1. Kalp Pili

  Otis Boykin’in bilime olan en önemli katkısı, annesini kalp yetmezliğinden kaybettikten sonra kalp pillerinde yaptığı iyileştirmelerdir, o zamandan beri sayısız hayat kurtarmıştır. Aynı zamanda Boykin'in adına 26 patenti vardır; IBM bilgisayarlarının, hırsız korumalı yazarkasaların, kimyasal hava filtrelerinin ve kontrollü füzelerde ve diğer cihazlarda kullanılan elektronik rezistansların geliştirilmesiyle ünlüdür.
 2. 2. Süper Hızlı Bilgisayar

  Ekonomik sebepler nedeniyle, Philip Emeagwali 14 yaşında okulu bırakmaya zorlandı. Fakat bu onun zamanımızın en büyük bilgisayar öncülerinden biri olmasını engellemedi. Aslında, sık sık “Afrika'nın Bill Gates'i” olarak adlandırılır. 1989'da, dünyanın ilk süper bilgisayarını icat etmek için 65.000 işlem kullanarak, saniyede 3.1 milyar hesaplama yapabilen bu fikri işe koymuştur.
 3. 3. Dokunmatik Telefon

  Amerikalı bir fizikçi olan olan Shirley Jackson, MIT’de nükleer fizik üzerine doktora yapan ilk Afrika kökenli Amerikalı kadın olmasının yanı sıra önemli icatlardaki imzası ile de adını duyurmayı başarmıştır. Teorik fizik ile yaptığı deneyler, dokunmatik telefon taşınabilir faks, arayan kimliği, çağrı bekletme ve fiber optik kablo gibi telekomünikasyon alanındaki sayısız gelişmenin önünü açmıştır.
 4. 4. Güvenlik Sistemleri

  İlk ev güvenlik sisteminin Marie Van Brittan Brown adlı bir hemşire tarafından icat edildiğini biliyor muydunuz? Tam zamanlı çalışan bir hemşire olmasına rağmen, evine yönelik güvenlik tehditlerini fark etmiş ve kendisini yabancılarını kapısında uyaracak ve ilgili makamlarla mümkün olan en kısa sürede temas kuracak bir sistem geliştirmiştir. Orijinal buluşu, kapı deliği, kamera monitör ve iki yönlü mikrofondan oluşuyordu. Son dokunuş, basıldığında derhal polise başvuracak bir alarm düğmesiydi. Patenti, gözetim, ev güvenlik sistemleri, butonlu alarm tetikleyicileri, suç önleme ve trafik izlemesi için yaygın olarak kullanılan modern kapalı devre televizyon sisteminin temelini atmıştır.

Yorumlar

 • Şu an haberi okuyan: 1 kişi var
 • Facebook: 4 gösterim

 • Toplam Viral: 61 gösterim
 • Toplam Seed: 101 gösterim
 • Toplam Direkt: 2.234 gösterim
 • Viral Puan: 23,72

İlgili Haberler