425 gösterim
19,32 viral puan

İsrafları Nasıl Azaltabiliriz?

MerakliYazar 28.08.2019 saat 15:01
 1. Su İsrafı

  Hayatın vazgeçilmezi olan su insan hayatı için olmazsa olmaz. Bizler için bu kadar önemli olan su kaynaklarını israf ederek kullanmak ilerleyen yıllarsa su kıtlığına yol açar. Elimizdeki suyu verimli kullanmalıyız. Dişlerimizi fırçalarken suyu kapatmalıyız. Çamaşır ve bulaşık makinelerini dolmadan çalıştırmamalıyız. Suyun olmaması salgın hastalıklara ve kuraklığıda beraberin de getirir.
 2. Enerji İsrafı

  Enerji, insanların yaşamının en temel yapı birimlerinden biridir. Bütün varlıklar hayatlarında enerjiyi ihtiyaç duyarlar. Sınırlı enerji kaynaklarımızı israf ederek kullanmak hem maddi yükümüzü arttırır hem de kaynakları bitirir. Hayatımızda küçük şeylere dikkat ederek az da olsa israfın önüne geçebiliriz. Buzdolabı derin dondurucu gibi eşyaları ısı kaynaklarından uzak yerlere koymalıyız. Lambaları boş yere açmamalıyız.
 3. Kağıt İsrafı

  Bir günde onlarca belkide milyonlarca kağıt israf oluyor. Kağıt israfı uzun yıllarda yetişen oksijen kaynağı olan ağaçların kesilmesine neden oluyor. İnsanlar için hayat olan oksijen kayıplarını engellemek yeteri kadar kullanmadığımız kağıtları çöpe atmamalıyız. Dergi ve gazeteleri okumak için Dergilik gibi uygulamaları kullanabiliriz. Böylelikle bir saatte okuyacağımız günlük gazetemiz için bir ağacın kesilmesini önleyebiliriz.
 4. Gıda İsrafı

  En fazla yapılan israflaradan biride ne yazık ki gıda israfı. Tüketebileceğimiz kadar ürün almalıyız. Marketlerde tüketim tarihlerine dikkat ederek alışveriş yapmaya özen göstermeliyiz.
 • Şu an haberi okuyan: 1 kişi var

 • Toplam Viral: 2 gösterim
 • Toplam Seed: 22 gösterim
 • Toplam Direkt: 401 gösterim
 • Viral Puan: 19,32