483 gösterim
5,62 viral puan

Teknoloji Bağımlısı Mısınız?

MerakliYazar 27.02.2019 saat 15:48
  1. Bazı kaynaklarda internet bağımlılığı olarak da adlandırılan teknoloji bağımlılığı, oldukça yeni bir olgu sayılmaktadır. Genellikle, internet akıllı telefon tablet ve sosyal medya kanallarının çeşitli türlerde kullanımını kontrol edememeyi içeren ciddi bir sorun olarak tanımlanmaktadır.
  2. Farklı teknoloji türlerine bağımlılık henüz başlı başına tanınmış bir hastalık olmasa bile, bu sorun, 1990'lı yıllardan beri sağlık profesyonellerinin radarında olmuştur. Teknoloji bağımlılığı teşhisi yolu ülkeden ülkeye değişim göstermekte, ancak ABD ve Avrupa’daki araştırmalar nüfusun% 1,5’i ile% 8,2’sinin teknoloji bağımlılığı yaşadığını göstermektedir. Ülkemizde ise bu oran oldukça korkutucu bir seviyede seyir etmektedir. Yeşilay’ın uluslararası hakemli, akademik dergisi olan Addicta’da yer alan araştırmaya göre; Türkiye’de 12-18 yaş aralığındaki ergenlerin %3.6’sının internet ve teknoloji bağımlısı olduğu, ergenlerin !.8’inin ise bağımlılık sınırında olduğu ifade edilmekte. Teknolojik aletlerin kontrolsüzce ve sınırsız kullanılmasının özellikle çocuk ve gençlerde; düşünce süreçlerinde bozulma, öz güven düşüklüğü, sosyal gelişimde gerilik, yüksek sosyal kaygı düzeyi ve saldırganlık eğilimi gibi sorunlara sebep olduğu bilinmektedir.
  3. Bu sene 99. yaşını kutlayacak olan Yeşilay, verdiği eğitimler, hazırladığı geniş kapsamlı materyaller ve düzenlediği etkinlikler ile teknoloji bağımlılığı ile mücadelede oldukça önemli bir misyon üstlenmektedir.

Yorumlar

  • Şu an haberi okuyan: 1 kişi var
  • Facebook: 2 gösterim

  • Toplam Viral: 4 gösterim
  • Toplam Seed: 86 gösterim
  • Toplam Direkt: 393 gösterim
  • Viral Puan: 5,62