345 gösterim
3,52 viral puan

Alerji Hakkında Ne Kadar Çok Şey Biliyoruz?

Toplumumuzda basit bir hapşırık veya kaşıntıdan ibaret olduğu zannedilen alerji, insanın bağışıklık sisteminin normal şartlarda tepki göstermemesi gereken gıda, ilaç, toz, ev akarı, polen, kimyasallar, metal, güneş vb. uyaranlara aşırı tepki ve bir takım hastalık belirtileri göstermesidir.
MerakliYazar 13.02.2019 saat 11:35
 1. Birçok alerjen zararsızdır ve çoğu insanı etkilemez. Kişinin polen gibi bir maddeye karşı alerjisi varsa, bağışıklık sistemi maddeye yabancı ve zararlı gibi tepki verir ve onu yok etmeye çalışır.

  Alerjisi olan bir kişi alerjene temas ettiğinde, alerjik reaksiyon hemen gerçekleşmez. Bağışıklık sistemi yavaş yavaş aşırı tepki vermeden önce maddeye karşı duyarlılık oluşturur.

  Bağışıklık sisteminin alerjeni tanımak ve hatırlamak için zamana ihtiyacı vardır. Bu maddeye duyarlı hale geldikçe, bağışıklık sistemi ona saldırmak için antikorlar yapmaya başlar. Bu sürece duyarlılaşma denir.
 2. Buradaki asıl konu çocuklar. Tam sayı bilinmese de yapılan araştırmalara göre Türkiye’de her dört çocuktan biri alerjik. Kimi toza kimisi bir yiyeceğe kimisi de bir bitkiye karşı aşırı hassasiyet gösteriyor.

  Sosyal medya üzerinden Alerjik Anne adıyla deneyimlerini paylaşmaya başlayan Özlem Ceylan yaşadığı problemleri başkalarının da yaşadığı görünce, alerjik çocuğu olan 16 aile ile bir dernek kurdu. Adı Alerji ile Yaşam Derneği.Alerji ile Yaşam Derneği, alerji hastalarının haklarını savunmak, sıkıntılarını ilgili mercilere iletmek ve beraber çözüm yolları üretmek için faaliyet gösteriyor.

  Sabancı Vakfı’nın toplumsal gelişmeye katkıda bulunan “Fark Yaratanlar” programının onuncu sezonunun sekizinci Fark Yaratan’ı Alerji ile Yaşam Derneği olmuş.
 • Şu an haberi okuyan: 1 kişi var
 • Facebook: 2 gösterim

 • Toplam Viral: 5 gösterim
 • Toplam Seed: 98 gösterim
 • Toplam Direkt: 242 gösterim
 • Viral Puan: 3,52