471 gösterim
5,67 viral puan

Üniversite Tercihi Yapacaklara Tavsiyeler 


Uzun ve engebeli bir maratonun sonuna gelmeyi başaran tüm öğrencileri tebrik ediyorum. Ama olay aslında şimdi başlıyor. Bunun herkes farkında olmayabilir ama üniversiteye başlamanın yüzde 50’si sınav yüzde 50’si ise tercihten oluşuyor. Tercih döneminde yapılacak herhangi bir hata sizin belki de hayatınızı etkileyebilir. Bu yüzden doğru tercih nasıl yapılır, üniversite tercihleriniz için bir nevi rehber olabilecek tavsiyelerde bulunmak istedim. 


MerakliYazar 10.07.2018 saat 15:30
 1. 1. Sınav dönemini geride bırakmalısınız

  Öğrenciler sınav döneminde genellikle puan odaklı hareket ederler. Fakat bu dönemi geride bırakıp kriterleriniz hakkında bir değişime doğru yol almanız gerekiyor. Sınava girmeden önce herkes meslek ve üniversite hakkında araştırma yapmadan sadece belli bir bölüme odaklı olarak çalışarak sınava girer.


 2. 2. Tercih dönemine gelince

  Tercih dönemine gelince o ana düşünülen her şey detaylı bir şekilde araştırılmalı üniversiteyi ve mesleği detaylı bir şekilde araştırmalısınız. Yapılan en büyük hatalardan birisi de ‘’Puanım boşa gitmesin’’, ‘’Aman bir senem boşuna gitmesin’’, ‘’Bir daha sınav stresi çekemem’’ tarzında sorular sizin belki de tüm hayatınızı etkileyecek sözler olacaktır. Tercih edeceğin bölümün, hayatınla ve isteklerinle orantılı bir şekilde gitmeli. 

 3. 3. Üniversiteleri iyi tanımaya ve tanıtım günlerine katılmayı unutma 


  Üniversiteleri değerlendirmek için birçok kriter vardır. Bunlardan bazıları ise kampüs hayatı, etkinlikler, yabancı dil imkanları, akademisyenleri, burs ve yurt olanakları önemlidir. Tercih ettiğin bölümlerin öğrencileri ve akademisyenleriyle görüşmek bunun yanı sıra mezunlarını vs. incelemek kafandaki düşüncelerin daha çok netleşmesine yardımcı olacaktır. 

 4. 4. Bonus

  Üniversite ve bölüm seçmek sadece anlık bir olaymış gibi olsa da aslında anlık değil tüm hayatınızı etkileyecek olaylar halkasının başını oluşturuyor. Bu halkının devamını ise üniversite hayatınız ve elde ettiğiniz yetkilikler belirleyecek. Doğru atılacak her adım ilerideki yaşlarınız için güzel gelişmeler sunacaktır. Bu yüzden adımlarınızın doğruluğunu sorgulamak için Geleceğim Sosyal Bilimler Zirvesi’ne katılabilir. Sosyal Bilimlerin birçok alanında da katılacağınız atölyelerle geleceğe yönelik daha emin adımlar atabilirsiniz. Felsefe Hukuk, İktisat, İşletme, Karşılaştırmalı Edebiyat Medya ve İletişim, Psikoloji, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler, Sosyoloji, Tarih ve İslami Bilimler ile ilgili birçok atölyenin bulunduğu atölyelere katılabilir. Aynı zamanda hem akademisyen hem de alanında profesyonel insanlarla tanışma ve deneyimlerini öğrenme imkanı bulabilirsiniz. Son başvuru tarihi ise 20 Temmuz.

Yorumlar

 • Şu an haberi okuyan: 1 kişi var

 • Toplam Viral: 2 gösterim
 • Toplam Seed: 83 gösterim
 • Toplam Direkt: 386 gösterim
 • Viral Puan: 5,67