4.296 gösterim
13,43 viral puan

Yeşilaycı Olmak İçin Bir Nedenim Var!

Yeşilay 98 yıldır bağımlılıklarla mücadele ediyor, toplumu ayırt etmeden önleyici koruyucu her yere ve herkese ulaştırmaya çalışıyor!
MerakliYazar 06.03.2018 saat 16:31
 1. Alkolle mücadele amacıyla 5 Mart 1920 yılında Hilal-i Ahdar adıyla kurulan; ilerleyen zamanlarda bu mücadele alanına sigara, uyuşturucu madde, teknoloji ve kumar bağımlılığını ekleyen Yeşilay, asırlık geçmişinden güç alarak toplum sağlığı için sorumluluklarının bilinciyle faaliyetlerini sürdürüyor.
 2. Bu yıl Yeşilay Haftası Kadıköy Meydan alanında kurulan etkinlik alanında gerçekleşti. Hava muhalefeti nedeniyle bazı etkinlikler ertelense de söyleşilerden çeşitli atölyelere bir çok etkinlik gerçekleştirildi. Etkinlik alanına yoğun ilgi gösteren Yeşilaycılar her yıl olduğu gibi güzel bir şekilde kutladılar.
 3. Yeşilay Haftası içerisinde 1-7 Mart tarihleri arasında oynanacak Süper Lig ve 1. Lig maçlarında birçok takım taşıdıkları pankartlarla sporseverlerin dikkatini bağımlılığın zararlarına ve sağlıklı yaşama çekecektiler.

  Etkinlik kapsamında “1-7 Mart Yeşilay Haftası” ve “Yeşilaycı olmak için Bir Nedenim Var” pankartları yeşil sahalarda yerini aldı.
 4. Ünlü isimler Yeşil Sahne'de

  Deneyimleriyle gençlere yol gösteren ünlü isimler Kadıköy Meydanı’nda kurulan Yeşilay’ın etkinlik alanında çocuklarla, katılımcılar ve üniversite öğrencileriyle bir araya geldi. Yeşil Sahne'ye etkinliğin ikinci gününde Payitaht Abdülhamid dizisinin oyuncuları Eren Hacısalihoğlu, Gözde Kaya ve ses sanatçısı Züleyha Ortak konuk oldu.

  ''Yardımlara ulaşmak artık kolay''

  3,5 yıl önce sigarayı bıraktığını belirten Oyuncu Eren Hacısalihoğlu, ''Kendimi yeniden doğmuş gibi hissediyorum. Bütün hayatımın akışı değişti diyebilirim. Bağımlılığın içeriği ne olursa olsun, problemli bir şey olduğunu düşünüyorum. Yenilik her zaman güzeldir ve insanın zekasını, ruhunu geliştirir. Böyle platformda olup da elimden küçük birşey geldiyse çok büyük onur ve gurur duyarım. Tedavi yöntemlerinin henüz tam istenilen noktaya gelmediği zamanlarda birçok insan bağımlılık nedeniyle hayatını kaybetme noktasına geliyordu. Belki yardıma ulaşmak daha zordu. Şuanda yardım evinizin önünde. Yeşilay bağımlılara el uzatıyor. Bunun üzerine bir sürü kamu spotu veriyor,rehabilitasyon merkezleri açıyor, eğitimler veriyor, filmler çekiyor ve bende öyle bir filmde yer almıştım. Buna benzer çok fazla sosyal sorumluluk projesi yapılıyor. Bunlar artık insanların aklına yatıyor, kabul ediyor, benimsiyor'' şeklinde konuştu.
 5. Yeşilay, sanal gerçeklikle tütün bağımlılığını anlatıyor

  Yeşilay, Kadıköy Meydan'ında kurduğu 'Yeşilay Dünyası' çadırında çeşitli etkinliklerinin yanı sıra sanal gerçeklikle, tütün bağımlılığının ciğerlere verdiği zararları 3 boyutlu olarak gösteriyor.

  Bağımlılıklara karşı farkındalığını artırmak amacıyla önleyici ve rehabilite edici halk sağlığı çalışmalarını yürüten Yeşilay, 1-7 Mart tarihleri arasında Yeşilay Haftası'nı Türkiye çapında çeşitli etkinliklerle gerçekleştiriyor. 3 Mart'ta Kadıköy Meydanı'nda kurulan ve akşama kadar 'Yeşilay Dünyası'nda devam eden etkinliklerde cam, origami karikatür atölyelerinin yanı sıra; sergiler, bilgilendirme stantları, tütün bağımlılığının VR teknolojisi ile anlatıldığı bilinçlendirme çalışmaları yapıldı. Etkinlikler arasında sanal gerçeklik gözlüğü ile tütün bağımlılığın zararlarını 3 boyutlu olarak gösterildiği etkinlik yoğun ilgi gördü.

  ''Türkiye'de ilk, tamamen Türk yapımı''

  Simülasyon hakkında bilgi veren simülasyonun operatörü Korhan Kürşad Koçak, ''Sigaranın akciğere verdiği simülasyondur. Simülasyonda soluk borusundan alyuvarları kadar akciğer içinde oluşan zararları gösteriyor. Yeşilay, VR teknolojisini kullanarak insanlara tütün bağımlılığının vücutta açtığı tahribatı gösteriyor, farkındalığı artırıyor. Bu simülasyon Türkiye'de ilk. Tamamen Türk yapımı. Simülasyona giren insanlar şaşırıyor. 'Röntgenlerde görüldüğü gibi' diyorlar. İçinde gezdikleri zaman şaşkınlığa uğruyorlar'' dedi.
  Sanal gerçekliğin bu uygulaması benzerlerinden farklı olarak bir ilk olma özelliğini taşıdığı belirtildi. Yeşilay, sanal gerçeklik uygulamasıyla yenilikçi uygulamalarla bağımlılığın zararlarını anlatıyor. Dünyada ilk defa Yeşilay’ın özel içeriklerle geliştirdiği belirtilen uygulama, etkinlik boyunca yoğun ilgi gördü.
 • Şu an haberi okuyan: 1 kişi var
 • Twitter: 2 gösterim

 • Toplam Viral: 49 gösterim
 • Toplam Seed: 320 gösterim
 • Toplam Direkt: 3.927 gösterim
 • Viral Puan: 13,43