5.056 gösterim
4,53 viral puan

İşte Siyasi Partilerin Referandum Kararları

Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) açıkladığı seçime girme yeterliliği olan 9 partinin, referandumda ne yönde oy kullanacakları netleşmeye başladı.

Referandumda oylarının rengini açıklayan partiler ve son seçimde aldıkları oy oranları (alfabetik sıralamayla) şöyle:
Komeddah 05.02.2017 saat 18:24
 1. Adalet ve Kalkınma Partisi - EVET

  Anayasa değişikliği referandumunu Meclis'e taşıyan Adalet ve Kalkınma Partisi "evet" oyu için kampanya yapacak.
 2. Bağımsız Türkiye Partisi – KARARSIZ

  Bağımsız Türkiye Partisi adına bir basın açıklaması yapan BTP Genel Başkan Yardımcısı Dr. Abdullah Terzi, Anayasa referandumu konusunda, “Kimsenin iradesine karışmıyoruz ve tabanımız kendi özgür iradesi ile ne derse o yönde kararını verecektir” dedi.
 3. Büyük Birlik Partisi – KARARSIZ

  Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, referandumda ne yönde oy vereceklerini ilerleyen günlerde açıklayacaklarını söyledi.
 4. Cumhuriyet Halk Partisi – HAYIR

  Cumhuriyet Halk Partisi, anayasa değişikliğine karşı “hayır” kampanyası yapacak.
 5. Halkların Demokrasi Partisi – HAYIR

  Genel başkanları terör soruşturması kapsamında tutuklu olan Halkların Demokrasi Partisi "hayır" için kampanya düzenleyecek.
 6. Hür Dava Partisi – KARARSIZ

  Hür Dava Partisi, Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, “Biz bu teklife evet dersek istediğimiz çapta bir değişiklik olmayacak. Hayır dersek ‘biz bu değişiklikleri istemiyoruz, 82 Anayasası kalsın’ gibi bir anlam çıkabilir. Bunun üzerinde tartışmaları kendi aramızda devam ettiriyoruz” açıklaması yaptı.
 7. Milliyetçi Hareket Partisi – EVET

  Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin “Fiili durum” çıkışının ardından, MHP referanduma sunulan anayasa değişikliği teklifini AKP ile hazırladı. Bahçeli, son olarak “Bir tek oyum var, ‘evet’ diyeceğim” ifadelerini kullandı.
 8. Vatan Partisi – HAYIR

  “Şehit cenazelerinde omuz omuzayız, referandum döneminde yumruk yumruğa olmayalım” diyen Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Başkanlık sistemi’nin halkı şimdiden böldüğünü belirtti.

  Doğu Perinçek, Ekonomik çözüm için güçlü bir meclise ihtiyaç var. Bu anayasa değişikliği Meclis’i feshediyor, güçsüzleştiriyor. Sayın Cumhurbaşkanı bu anayasa değişikliğini onaylamamalı. Biz huzursuzluğa hayır diyoruz, ekonomik çözümsüzlüğe hayır diyoruz. Referandum sürecinde AKP tabanına hitap edip ‘hayır’ çağrısı yapacağız açıklamasını yaptı.
 • Şu an haberi okuyan: 1 kişi var
 • Facebook: 4 gösterim
 • Twitter: 3 gösterim

 • Toplam Viral: 73 gösterim
 • Toplam Seed: 1.117 gösterim
 • Toplam Direkt: 3.866 gösterim
 • Viral Puan: 4,53