3.805 gösterim
31,45 viral puan

Beşiktaş Belediye Başkanı LGBT birerleri ile poz verdi!

Nefret suçuna dikkat çeken Beşiktaş Belediye Başkanı Av Murat Hazinedar, 20 Kasım Nefret Suçu Mağduru Trans Bireyleri Anma Günü dolayısıyla LGBT bireylerle birlikte poz verdi. !
ihabotihabot 20.11.2014 saat 17:11
 1. “Nefrete inat, yaşasın hayat” sloganıyla çekilen fotoğraflar afişler halinde Beşiktaş’ın cadde ve sokaklarına asıldı.

  Beşiktaş Belediye Başkanı Av Murat Hazinedar, 20 Kasım Nefret Suçu Mağduru Trans Bireyleri Anma Günü dolayısıyla “nefret suçu”na dikkat çekmek amacıyla LGBT bireylerle birlikte poz verdi. “Nefrete inat, yaşasın hayat” sloganıyla LGBT bireylerle objektif karşısına geçen Başkan Hazinedar, yaptığı açıklamada nefret söylemlerine dikkat çekti. Nefret suçuna karşı farkındalık oluşturmak amacıyla gerçekleştirilen kampanya kapsamında Başkan Hazinedar’ın LGBT bireylerle çektirdiği fotoğraf kareleri afişler halinde Beşiktaş’ta cadde ve sokaklara asıldı.

  Beşiktaş Belediye Başkanı Av Murat Hazinedar, belediye olarak nefret suçuna karşı mücadele edeceklerini belirten Başkan Hazinedar, şunları söyledi; “20 Kasım, bu kavramlar çerçevesinde yitirdiğimiz yüzlerce canı ve mağdurları bir kez daha düşünmemiz gereken bir gün. Çünkü bugün, 1998 yılından itibaren dünyada, 2008 yılından itibaren de LGBT derneklerinin öncülüğünde Türkiye’de nefret suçu mağduru trans bireylerin anıldığı bir gün. Beşiktaş Belediyesi olarak toplumsal vicdanımızı yaralayan en önemli başlıklardan biri olan nefret suçları ve eşcinsel/trans namus cinayetleri konusunda ciddi adımlar atmak üzere çalışıyoruz. LGBTİ haklarını insan hakkı olarak kabul edip buna göre hizmetlerimizi ve politikalarımızı şekillendiriyoruz. Bu anlayışımızın ilk adımı olarak, 2014 yerel seçimlerinden hemen öncesinde, SPoD LGBTİ Derneği’nin hazırlamış olduğu “LGBTİ Dostu Belediyecilik Protokol Metni”ni, Beşiktaş Meydanı’nda Beşiktaş halkının önünde imzalayarak bu konudaki kararlılığımızı gösterdik ve LGBTİ dernekleriyle işbirliği içinde çalışmalar yapacağımızı ilan ettik. Belediyemiz içinde kurduğumuz “Eşitlik Birimi” sayesinde LGBT dernekleriyle ilişkiyi her geçen gün güçlendirerek sürdürüyoruz.”

  Şiddet eylemlerine dikkat çeken Hazinedar, “Son dönemde, yaptığımız çalışmaları hukuki anlamda güçlendiren gelişmeler de oldu. Avrupa Konseyi tarafından 11 Mayıs 2011 yılında İstanbul’da imzaya açılan, bu nedenle “İstanbul Sözleşmesi” olarak anılan “Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi” 1 Ağustos 2014 itibariyle yürürlüğe girdi. Bu sözleşmeyle birlikte bizim insani ve vicdani sorumluluğumuzun bir yansıması olarak Beşiktaş Belediyesi’nde yürüttüğümüz LGBT hakları çalışmaları, bir hukuki zemine de oturtulmuş oldu. Sözleşmeye taraf olarak ilk imza atan ülke olan Türkiye’nin bir an önce sorumluluklarını yerine getirmesi gerekiyor. Çağrımız, sözleşmenin tüm maddeleriyle birlikte özellikle dördüncü maddesinin üçüncü fıkrasında* yazılı hükmün bir an önce ülkemizde hâkim olmasıdır” şeklinde konuştu.

  “LGBT BİREYLERİ SAYGIYLA ANIYORUM”

  Nefret suçlarına karşı yasal düzenlemelerin yapılması gerektiğini vurgulayan Murat Hazinedar, “Bu vesileyle bugüne kadar nefret suçları sonucunda kaybettiğimiz LGBT bireyleri huzurlarınızda saygıyla anıyorum. Nefret suçu mağduru bireylerin sorunlarının bir an önce giderilmesi için geçtiğimiz aylarda kabul edilen “Avrupa Konseyi İstanbul Sözleşmesi”nin maddelerinin bir an önce hukuk sistemimiz içinde işler hale getirilmesini diliyorum. Beşiktaş Belediyesi olarak bu konuda yapılacak çalışmalarda deneyim paylaşımına ve kamu, yerel, sivil kesimlerle yapılacak işbirliklerine her zaman açık olduğumuzu kamuoyuna bildiriyorum” diye konuştu.
 • Şu an haberi okuyan: 1 kişi var
 • Facebook: 7 gösterim
 • Twitter: 1 gösterim

 • Toplam Viral: 38 gösterim
 • Toplam Seed: 121 gösterim
 • Toplam Direkt: 3.646 gösterim
 • Viral Puan: 31,45