2.698 gösterim
36,96 viral puan

İstanbul'un elektriği boğazın altından geçecek!

Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi tarafından Çanakkale Boğazının Lapseki ve Sütlüce arasına 380 KW'lık elektrik kablosu döşeniyor.!
ihabotihabot 20.11.2014 saat 17:01
 1. Denizin bir metre dibine gömülecek kablolarla İstanbul'un Avrupa yakasına elektrik iletilecek.
  Çanakkale'nin Lapseki ilçesinde Şekerkaya mevkiine yanaşan İtalyan bandıralı kablo döşeme gemisi, keşif çalışmalarını tamamlıyor. 21 Kasım Cuma günü sabah erken saatlerde harekete geçecek olan gemi, Şekerkaya INTERFACE Merkezi önünden kablo döşemeye başlayacak.

  Yetkililer, "Gemi şu anda deniz altında daha önce döşenmiş olan fiber optik kablo güzergahını inceliyor. Kabloların döşenmesi için gerekli haritayı çıkardı. Kablo üretimi gemi içerisinde gerçekleşecek. Sabahın ilk saatlerinden itibaren Çanakkale boğazına 380 KW'lık elektrik kablosu döşemeye fiilen başlayacağız. Gemideki teknik ekip son hazırlıklarını tamamlayarak yarın başı yapacak" dedi.

  Çanakkale boğazının alından döşenecek kabloyla deniz altı kablo projesi hayata geçecek. Toplam yaklaşık 4 kilometre uzunluğa ve bin 600 milimetre kare kesite sahip kablolar denizin bir metre altına gömülecek. Anadolu yakasından getirilecek elektrik Lapseki-Sütlüce arasında deniz altından geçirilerek Avrupa'ya ulaştırılacak. Hayati önem arz eden projeyle her geçen gün enerji talebi daha da artan İstanbul'un elektrik ihtiyacının karşılanması hedefleniyor.

  MUSTAFA UÇMAZ
  ÇANAKKALE
   

Yorumlar

 • Şu an haberi okuyan: 1 kişi var
 • Facebook: 2 gösterim

 • Toplam Viral: 7 gösterim
 • Toplam Seed: 73 gösterim
 • Toplam Direkt: 2.618 gösterim
 • Viral Puan: 36,96