3.818 gösterim
49,58 viral puan

Yüksekova’da barış yemeği!

Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde aralarında husumet bulunan iki aile verilen yemekte barıştırıldı. !
ihabotihabot 19.11.2014 saat 16:14
 1. Yüksekova'ya bağlı Dağlıca köyünün Yeşiltaş Mezrası'nda ramazan ayında Kartal ve Çoruh aileleri arasında çıkan kavgada, M. Sait Kartal ve İsa Çoruh adlı vatandaşların yaşamını yitirmesi ile başlayan husumet barış yemeği ile sonlandırıldı. Aralarında HDP Hakkâri Milletvekili Esat Canan Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Hakkâri ve Yüksekova yöneticileri, Yüksekova Belediye Başkanı Ruken Yetişkin, sivil toplum örgütü temsilcileri, ailelerin ileri gelenleri ile taraflar, Yüksekova Belediyesi’nin otogar binasında bir araya getirildi. Öğle saatlerinde verilen barış yemeğinde iki aile mensupları barıştırıldı.

  Barış yemeği öncesi konuşan HDP Hakkari Milletvekili Esat Canan aileler arasında yaklaşık 4 aydır süren husumetten duyduğu rahatsızlığı dile getirerek, her iki aile mensuplarının bir araya getirilmesi için parti olarak uzun süre çalışma yürüttüklerini aktardı. Canan, her iki aile büyüklerine barış yemeğinde bir araya gelmeyi kabul ettikleri için teşekkür ederek, “Yaşanan olaylar tüm halkımızı rahatsız ediyor. Barış her zaman devam etmelidir. Eğer kendi içimizdeki sorunları çözemezsek, dünyada başka ülkelere karşı sorunlarımızı da çözmekte yetersiz kalırız. Yüksekova’da halkımız arasında ayırım olmamalı. Hepimiz tek çatı altında bir aile olarak yaşıyoruz. Aşiretçilik olgusu ortadan kalkmalıdır. Hepimiz akrabayız. Bugün konuştuğumuz hadisede akraba olan iki aile arasında yaşandı. Bu gibi olayların artık yaşanmamasını istiyoruz. Bugün kardeşlik günüdür. Bu sorunları içimizde hemen halledebilmeliyiz. İçimizdeki bu güzel ittifakı asla bozmamalıyız. Artık kin ve nefreti bir yana bırakmalıyız. Bu nedenle bugün sağlanan barış çok değerlidir” şeklinde konuştu.

  Yüksekova Belediyesi eski başkanlarından Nejdet Buldan da, Yüksekova’nın bu gibi olaylarla anılmaması gerektiğini belirtti. Buldan, “Bugün burada zaten kardeş olan iki ailenin partimizin çabalarıyla barıştırılması önemlidir” dedi.
  Konuşmaların ardından aile mensupları bir araya getirilerek tokalaşmaları sağlandı.

  SAYİM HARMANCI
  HAKKAR
   

Yorumlar

 • Şu an haberi okuyan: 1 kişi var
 • Facebook: 2 gösterim

 • Toplam Viral: 13 gösterim
 • Toplam Seed: 77 gösterim
 • Toplam Direkt: 3.728 gösterim
 • Viral Puan: 49,58