3.088 gösterim
49,02 viral puan

Abone olmayan caminin elektriği kesildi!

Tokat’ta elektriği kesilen camilere aboneliklerini almak kaydı ile 20 gün ek süre verildiği bildirildi.!
ihabotihabot 19.11.2014 saat 08:29
 1. Tokat merkeze ve merkeze bağlı 86 camiye abone olunmadığı gerekçesi ile yaklaşık bir hafta önce Çamlıbel Elektrik Perakende Satış A.Ş (CLK) ekipleri işlem yaptı. 51 cami aboneliği üzerine almazken, 24'nün elektriği kesildi. Diyanet-Sen Tokat Şubesi Başkanı ve Genç Mehmet Paşa Camisi İmam Hatibi Mürşit Yılmaz, camilerde elektrik aboneliğini imamların üzerine alması konusunda çözüm beklediklerini söyledi. Camilerde aydınlatma ve priz olarak iki farklı elektrik aboneliği olduğuna dikkat çeken Yılmaz, “Aydınlatma abonesi müftülük tarafından ödenirken, ısınma ve soğutma sistemlerinde kullandığımız prizlerin aboneliği ise cami imkanları ile ödeniyordu. Söz konusu şirket prizlere ait olan aboneliği karşısında gerçek veya tüzel kişi görmek istediğinden dolayı hukuki olmayan bir şekilde aboneliğimizi iptal etti. Bundan dolayı da bu mağduriyeti bizlere bir haftadır yaşatmakta” dedi.

  “ABONE OLMAYACAĞIZ”

  İmamlar olarak karşılaşabilecekleri sorunlar nedeni ile elektrik aboneliğini üzerilerine almayı düşünmediklerini belirten Yılmaz, “Camide ne kiracı ne de işgalci konumundayız. Biz kiracı ve işgalci olmadığımız hiçbir şeyden istifade etmediğimiz bir şeyin abonesini almak gibi bir lüksümüz olmaz. Kış mevsimi etkisini göstermeye başladı. Umarım şirket bu konuda biraz daha duyarlı, yetkililerimiz de bu konuya daha hızlı bir şekilde çözüm geliştirmeleri konusunda beklentilerimiz o yönde. 20’ye yakın imam elektrik aboneliğini üzerine aldı. Şuanda 40-50 civarında camimizde elektrikler kesik. Elektriği kesilmeyen camilerde var. Onlarda kesinlikle elektriği üzerilerine almayacaklarını ifade etmekteler. Elektrik borcu olan cami yok. Bu kesinti abonelerin iptalinden kaynaklanan bir kesinti” diye konuştu.

  CLK ABONELİK İÇİN CAMİLERE 20 GÜN SÜRE VERDİ

  Çamlıbel Elektrik Perakende Satış A.Ş (CLK) Tokat İl Direktörü Aytekin Ayan ise yönetmelik gereği cami prizlerinin ayrı abone olması için Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliği’nin 5 maddesi gereği “Gerçek ve tüzel kişice perakende elektrik satış şirketine başvuru yapılarak abonelik işlemlerini tamamlanması gerekir” esasından yola çıkılarak 10 Temmuz 2014 tarihinde bütün camilere elden tebligat ile yasal olması gereken sistem anlatılmış ve bilgilendirilmiş olduğunu kaydetti. Geçen süreçte yapılan tebligatlara yaklaşık 15 cami görevlisi ya da mahalle muhtarının duyarlılık göstererek abonelikleri üzerilerine aldığını ifade eden Ayan, “Yasal uyarılarımıza rağmen Tokat merkezde 54, kırsal kesimde 32 abonenin elektriğini üzerine almamıştır. Bugün geldiğimiz durumda 35 cami görevlilerimiz ya da muhtarlarımız abonelikleri üstlerine almışlardır. Geriye kalan 51 cami prizi aboneliği üstlerine almamışlardır. Aboneliği üzerine almayan 24 abonemizin elektriği kesik durumdadır” şeklinde konuştu.

  Ayan, Tokat İl Müftüsü Ahmet Erdem ve yardımcıları ile yaptıkları görüşme sonucunda 20 gün ek süre vererek bu konudaki çözücü olan taraf olacaklarını ilettiklerini ifade ederek, “Ayrıca Kırsal ve Merkez Muhtar Dernek Başkaları ile görüşerek cami priz aboneliği almayan hatta aboneliği alan diğer mahalle muhtarları ile de bu konuyu görüşmek üzere toplantı talep ettik. Muhtar Dernek Başkanlarımız ve İl Müftülüğümüz bu talebimize olumlu yanıt verirken enerjisi kesik olan cami prizlerimizin elektriğini açarak bu konudaki iyi niyetimiz belirtmek istedik” açıklamasında bulundu.

  NURHAN İÇMEZ
 • Şu an haberi okuyan: 1 kişi var
 • Facebook: 3 gösterim

 • Toplam Viral: 6 gösterim
 • Toplam Seed: 63 gösterim
 • Toplam Direkt: 3.019 gösterim
 • Viral Puan: 49,02

İlgili Haberler