3.592 gösterim
8,28 viral puan

Zekice tasarlanmış bir dolandırıcılık türü: Cryptolocker virüsü!

Bilgi Güvenliği ve Sistem Müdürü Nusret Büyükçelebi son günlerde çok zeki şekilde tasarlanmış olan dolandırıcılık yöntemi bulaşan Cryptolocker virüsüne karşı bilgisayar kullanıcılarını uyardı. Cryptolocker virüsü bulaşan bilgisayarlarda tüm dosyaları şifreliyor ve kullanıcılardan şifreyi çözmek için para talep ediyor.
!
ihabotihabot 18.11.2014 saat 16:37
 1. Mirsis Bilgi Teknolojileri Bilgi Güvenliği ve Sistem Müdürü Nusret Büyükçelebi maillere bir e-fatura gibi gönderilen ve birçok sisteme bulaşan Cryptolocker virüsüne karşı bilgisayar kullanıcılarını uyardı.

  Büyükçelebi, kullanıcıların kaynağını bilmedikleri mailleri kesinlikle açmamaları gerektiğini bu virüsün bilgisayara bulaştığı anda ciddi anlamda maddi zararlara yol açabileceğini söyledi.

  Bilgisayara bir fatura görünümünde mail olarak gelen virüsün tıklandığı anda bilgisayardaki word, exel, pdf gibi dosyaları şifrelediğini anlatan Nusret Büyükçelebi, dolandırıcıların şifreleri kırmak için ‘sanal para olan Coin’ üzerinden para aldıklarını ifade etti.

  Bilgi güvenliği müdürü Büyükçelebi “Para coin üzerinden alındığı için yasal olarak bir takip yapmak mümkün değil. Kullanıcılar doğruluğunda emin olmadıkları mailleri asla açmamalı bu virüs bilgisayarlara bulaştığı anda dosyaları şifreliyor ve şifreleri açmak için para talep ediyor.Bu durum özellikle ofislerde büyük bir problem yarattığı için virüs bulaşan kişiler parayı ödemeyi tercih ediyor” dedi.

  Antivirüs programlarının bu virüsü anlayamadığını söyleyen Büyükçelebi bazı antivirüslerin yeni yeni algıladığını ama temizleme konusunda başarılı olmadığını söyledi.
   

  MERT KÖSEMOĞULLARI
 • Şu an haberi okuyan: 1 kişi var
 • Facebook: 8 gösterim

 • Toplam Viral: 15 gösterim
 • Toplam Seed: 434 gösterim
 • Toplam Direkt: 3.143 gösterim
 • Viral Puan: 8,28