2.848 gösterim
71,20 viral puan

Çanakkale 1915 Müzesi Ordu'da!

Çanakkale Zaferi'nin 100. yıl etkinlikleri çerçevesinde Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü (BYEGM) tarafından desteklenen, Anadolu'yu gezerek Çanakkale ruhunu pekiştirmeyi amaçlayan "Çanakkale 100. Yıl Gezici Müzesi" Ordu'ya geldi.!
ihabotihabot 17.11.2014 saat 14:15
 1. Çıktığı Anadolu turu kapsamında 54. il olarak Ordu'ya gelen ve Atatürk Anıtı önünde sergilenen müzenin açılışını Ordu Kültür ve Turizm İl Müdürü Uğur Toprlak ve Samsun Basın Yayın Enformasyon İl Müdürü Tahsin Bayar gerçekleştirdi. Bir hafta boyunca halkın ziyaretine açık olacak müzenin açılışına müze yetkilileri, daire müdürleri ve çok sayıda öğrenci katıldı. Pazartesi günü itibari ile sergilenmeye başlanan müze Pazar gününe kadar ücretsiz olarak ziyaretçilere açık olacak. Pazar günü akşamı Çanakkale 1915 Gezici Müzesi Ordu'nun ardından Tokat'a hareket edecek.

  TOPARLAK: "MÜZEYİ GEZERKEN ÇOK DUYGULANDIM"

  Açılış sonrası konuşan Ordu Turizm İl Müdürü, Uğur Toparlak, Çanakkale 1915 Gezici Müzesi'ni Orduluların hizmetine açtıklarını söyledi. Müzenin çok değerli emanetleri sergilediğini belirten Toparlak, "Öncelikli olarak Ordu halkının müzeyi gezmeye davet ediyorum. Müzemizi gezerken ben şahsen çok duygulandım. Müzede gördüğüm kadarı ile, düşmanların kullanmış olduğu araçlar bizim silahlarımızdan çok daha modern çok daha güçlü olduğunu gördük. O şartlarda bu savaşı almanın çok büyük bir zafer olduğunu bugün bu müzeyi gezerek anlamış olduk. Allah bir daha Çanakkale Savaşı gibi savaşlar yaşatmaz" dedi.

  BAYAR: "GENÇLERİN BU MÜZELERİ GEZMESİ GEREKİR"

  Başbakanlık Basın Yayın Enformasyon Samsun İl Müdürü Tahsin Bayar, “Şehitler diyarından yola çıkarak tüm Anadolu'yu gezen TIR bugün Ordu'da. Bir hafta süre ile burada ücretsiz olarak müzedeki araç ve gereçler sergilenecek. Bizim amacımız Çanakkale ruhunun yaşatılması, gençlere Çanakkaleyi öğretmek bunun için bu müzemiz il il dolaşıyor. Gittiğimiz illerde müzemize ilgi oldukça fazla. Ben gençlerin bu müzeyi gezmesini isterim" diye konuştu.

  HALK YOĞUN İLGİ GÖSTERİYOR

  54. il olarak Ordu'ya geldiklerini ifade eden Müze Koordinatörü Bahadır Uslu, "Basın Yayın Enformasyon Müdürlüğü'nün sponsorluğunda Batman'dan başladığımız gezimizde bugün 54. il olan Ordu'ya geldik. Başladığımız ilk günden bu yana halkımızın yoğun ilgisi ile karşılaştık. Orduluların da bu müzeye ilgi göstermesini istiyoruz" ifadelerini kullandı.

  4 bin parçadan oluşan Çanakkale Gezici Müzesi’ni gezen vatandaşlar ve öğrenciler oldukça duygusal anlar yaşadı. Öğrenciler ilk günden gezici müzeye yoğun ilgi gösterdi.

Yorumlar

 • Şu an haberi okuyan: 1 kişi var
 • Facebook: 3 gösterim

 • Toplam Viral: 11 gösterim
 • Toplam Seed: 40 gösterim
 • Toplam Direkt: 2.797 gösterim
 • Viral Puan: 71,20