3.258 gösterim
79,46 viral puan

Greenpeace’den Yırca’da yüksek hava kirliliği iddiası!

Greenpeace, Yırca mahallesinde yaptığı 24 saatlik hava kirliliği ölçümünün sonuçlarını açıkladı.!
ihabotihabot 17.11.2014 saat 13:48
 1. Çevreci sivil toplum kuruluşu Greenpeace, altı bin zeytin ağacının kesimiyle gündeme gelen Soma’ya bağlı Yırca mahallesinin hava kirliliği konusunda tehdit altında olduğunu öne sürerek, hava kirliliğinin Dünya Sağlık Örgütü’nün güvenilir olarak belirttiği günlük limitlerin iki katından fazla olduğunu iddia etti.

  Greenpeace, Yırca mahallesinde yaptığı 24 saatlik hava kirliliği ölçümünün sonuçlarını açıkladı. Yapılan ölçümlerde ince partikül madde değerlerinin bazı anlarda, günlük sağlık sınırının beş katına kadar yükseldiği ifade edildi. Greenpeace Araştırmacısı Buket Atlı, “Buradaki kirliliğin en büyük nedenlerinden biri, Yırca köyünün yanı başında olan Soma kömürlü termik santrali. Bu santral, Avrupa’nın en çok can alan ikinci kömürlü termik santrali. Kömürlü santrallerin yaydığı gözle görülemeyen partikül maddeler sessiz bir katil gibi başta akciğer kanseri ve KOAH olmak üzere akciğer hastalıklarına, astım, bronşit gibi solunum yolu rahatsızlıkları gibi hastalıklara neden oluyor. Bu bölgede var olan kirlilik ve sağlık sorunlarının katlanarak artmaması için, planlanan Kolin Termik Santrali’nin tamamen iptal edilmesi gerektiği çok açık. Türkiye’nin enerji ihtiyacı için, öncelikle enerji verimliliği çözümleri uygulanmalı ve güneş rüzgar gibi temiz enerji çözümlerine gidilmelidir.”

  Greenpeace’in yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Greenpeace’in ölçümünü yaptığı Partikül Maddeler (PM 2,5), kömürlü termik santrallerin yaydığı, kum tanesinden bile daha küçük, gözle görünemeyen ama akciğerlere nüfus ederek akciğer ve solunum yolu rahatsızlıkları, kalp ve damar hastalıkları ve kanser gibi pek çok sağlık sorununa neden olan tehlikeli bir maddedir. Avrupa Çevre ve Sağlık Örgütü’nün (HEAL) 2013 tarihli raporuna göre bu maddeler, kömürlü termik santrallerden çıkan kirletici maddeler içinde ozonla birlikte en tehlikeli olanı. Mayıs ayında yayımladığımız ‘Sessiz Katil’ raporuna göre, 2010 yılında Soma Termik Santrali’nden kaynaklı hava kirliliği bin 340 erken ölüme yol açtı.”

  “ÇOCUKLARDA ASTIM BRONŞİT ÇOK FAZLA”
  Mahallede KOAH ve akciğer kanserinin çok yaygın olduğunu ifade eden Yırca Mahallesi Muhtarı Mustafa Akın da, “Son 15 gün içinde iki kişi akciğer kanserinden öldü. Bunun nedenleri hem santralden çıkan gaz, hem de santralin kül barajı. Nefes alamıyor, çamaşır asamıyoruz. Çocuklar da etkileniyor. Küçük çocuklarda astım ve bronşit çok var” şeklinde konuştu.Çocukları ve torunları astım hastalığına yakalanan aileler de bazı günler dışarısının dumandan gözükmediğini dile getirerek, çocuklarını genelde evde tuttuklarını, bir-iki ay buhar tedavisi uyguladıklarını ifade ettiler.

  ÖNDER AYDIN -YILMAZ SARIPINAR
  MANİSA

Yorumlar

 • Şu an haberi okuyan: 1 kişi var
 • Facebook: 3 gösterim

 • Toplam Viral: 10 gösterim
 • Toplam Seed: 41 gösterim
 • Toplam Direkt: 3.207 gösterim
 • Viral Puan: 79,46