3.013 gösterim
68,48 viral puan

Tarihi su değirmeni toprağa gömülüyor!

Söke’nin Karacahayıt Mahallesinde Yunan döneminden kalan tarihi su değirmeninin gölet yapımında kullanılan yolun altında kalmasıyla zarar görmeye başladığı iddia edildi.!
ihabotihabot 17.11.2014 saat 11:55
 1. Karacahayıt mahallesinin Yörük mevkisinde bulunan su değirmeni Beşparmak dağlarından gelen yağmur sularıyla tarihe tanıklık eden yapı olma özelliği taşıyor. Yunanlılardan kalma olduğu bilinen bu su değirmeni gölet inşaatı nedeniyle neredeyse toprağa gömülüyor. Tarihi su değirmeninin geçmiş yıllarda il özel idaresi tarafından restore edilmesi gündeme gelmeş ancak sonuç alınamamıştı.

  Başta Karacahayıt, Yeşilköy ve Çalıköylü vatandaşların yıllarca mahsullerini öğüten değirmenin aynı zamanda Yunanlıların Söke’yi işgal ettiği dönemde de çalıştığı biliniyor. O dönemlerde Rum bir aile tarafından işletildiği belirtilen değirmen, Beşparmak’ta yaşanan çok sayıda Türk-Rum çete savaşına da tanıklık etmiş. Çevre köy sakinleri değirmen ile ilgili ilginç notlar aktarıyor.

  Şu günlerde Gölet yapımı inşaatı arasında kalan tarihi su değirmeni anılarıyla beraber toprağa gömülürken; belki de yörenin simgelerinden biri olabilecek bir kültür mirası daha çağın ihtiyacına kurban ediliyor.

  LEVENT TUNCER
  AYDIN
 • Şu an haberi okuyan: 1 kişi var

 • Toplam Viral: 6 gösterim
 • Toplam Seed: 44 gösterim
 • Toplam Direkt: 2.963 gösterim
 • Viral Puan: 68,48