3.776 gösterim
55,53 viral puan

Orman: 'Hedefimiz Beşiktaş'ı şampiyon yapmak'!

Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman “Borçlanmadan stat yapacak bir sihirbaz varsa 2016'da aday olmasını bekliyorum. Bizim birinci hedefimiz de Beşiktaş'ı şampiyon yapmaktır” dedi. !
ihabotihabot 15.11.2014 saat 16:53
 1. Siyah-beyazlı kulübün bugün yapılan divan kurulu toplantısında başkan Fikret Orman açıklamalarda bulundu.

  “BEŞİKTAŞ'A ÇOK FAYDA GETİRECEĞİNİ DÜŞÜNMÜYORUM”
  Başkan Orman “Divan'dan düşenlere baktığımız zaman Süleyman abi rahmetli olmasaydı onun da üyeliği düşecekti. Ben bunu da kestiremedim. Rahmi Bey'in üyeliklerinin düşmesini kestiremedim. Beşiktaş'a hizmet etmiş isimlerin üyeliklerinin düşmesini kestiremedim. Buna da üzüldüm. O gün verdiğimiz desteği inkar etmiyoruz. Hatta ve hatta şunu da ifade ettim; ben ve arkadaşlarım yönetime geldiğimizden itibaren divan toplantısı, taraftarlarımız bunu bilsin diye BJK TV'den canlı yayınlanır. Her gördüğüm kongre üyesi ben ne zaman divan üyesi olacağım diye soruyor. Ama iştirak etmiyor. Ben bunu düzeltelim derken, ‘yarın sabah yönetim kurulu ile karar alalım değiştirelim’ diye demedim. Tüzük Tadil Kongresi yaptığımızda genel kurulda kalbini kırdığımız insanları kaybetmemiz değil insan kazanmamız lazım diye düzeltilmesini isteriz dedim. Herkesin divana katılmasını istiyorum, gelmeyenlerin de şahsiyetlerinin kırılması beni üzmüştür. Önümüzdeki Tüzük Tadil kongresine de bununla ilgili bir madde gelmesini düşünüyorum. Divan üyesinin sayısının artmasının Beşiktaş'a çok fayda getireceğini düşünmüyorum” diye konuştu.

  “BEN DE ENDİŞELİYİM”
  Borçların arttığını ifade eden Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman “Hepiniz endişelisiniz, ben de endişeliyim. Borcumuzun artması geleceğimizin ipotek altına alınması manasına geliyor. Biz ve arkadaşlarımız göreve geldiği zamana bakmak lazım. Gelirlerinin büyük bir kısmının temlik altında olduğu bir zamandı. O zaman da yaptığımız araştırmalarda Beşiktaş'ın borcu 325 milyon Dolar idi. Bazı davalar sonuçlanmadığı için kayıt altına alınmamıştı. Bu borç yüküne baktığınız zaman gelirlerin büyük bir kısmı da bankalara temlik edilmiş. 352 milyon Dolar borç var, 140 milyon Dolar gider var. 80 milyon Dolar gelir var. Bunun da 40 milyonu kullanılmış. Baktığınız zaman her yıl 100 milyon Dolar borçlanma oluyor. Bu gelirle bunu ödemek mümkün değildi. Biz geldiğimizde sporcu sözleşmelerinde daralmayla Beşiktaş'ı rahatlatmaya çalıştık. Bununla ilgili de taraftarlardan tepki aldık. İki rakibimize baktığımız zaman rakiplerimizin stat geliri bizim 5 katımız. Hem borcu azaltacaksınız hem stat yapacaksınız hem de futbol ve basketbol takımlarına transfer yapacaksınız. Hayatın gerçeklerini kimse unutmasın. Beşiktaş Kulübü, stadını kendi yapan bir kulüptür. Stadı yıktınız ve e-biletle birlikte gelirleriniz aşağı düşmüş durumda. Camiada ne olacak düşüncesi var? Biz tesisleşme anlamında basketbola, altyapıya yatırım yapıyoruz, yapacağız" açıklamasını yaptı.

  “BORÇLANMADAN STAT YAPACAK BİR SİHİRBAZ VARSA 2016'DA ADAY OLMASINI BEKLİYORUM”
  “Biz stadyum inşaatının temelini 29 Aralık 2013'te attık” diyerek hatırlatma yapan Orman “Hem stadyumu finanse edeceğiz, bunu da yaparken borçlanacağız. Beşiktaş Kulübü'nün hiçbir kulübe günü geçmiş bonservis borcu yoktur. Beşiktaş Kulübü'nün futbol takımına Ekim ayından önce borcu yoktur. Basketbol takımında voleybol takımında kimseye borcu yoktur. Beşiktaş'ın stadı hiçbir zaman durmadı. Buradan söyleyeyim. Aralık ayı sonu itibariyle kaba inşaat bitmiş olacaktır. Şu anda elektrik ve mekanik işler başladı. 15 gün sonra da çatı imalatına başlayacağız. 142 bin - 145 bin metrekare kapalı alan var. Eski stadın kapalı alanı 30 bin metre kareydi. Bunu yaparken borçlanmak zorundayız. Stadyumu biz yaparken borçlanmak zorundayız. Borçlanmak ne demek, VIP locaları pazarladık. Şu ana kadar 31 milyon dolar tahsil ettik. 6 milyon 300 bin dolar daha tahsil edeceğiz. 17 milyon dolar kadar satılacak localarımzı var. Biz bu statta 1903 Tribünü gibi bir değer oluşturduk. Biz bu stadı neyle yapacaktık? Yap-İşlet-Devret diyorlar ama Fulya'nın hali ortada. Beşiktaş Vodafone Arena'nın senelik geliri 60 milyon dolar olacaktır. Stadın maliyeti de 100 Milyon dolar. Demek ki 1 sene 8 aylık gelirle biz bu stadı yapıyoruz. Borçlanmadan stat yapacak bir sihirbaz varsa 2016'da aday olmasını bekliyorum. Biz seçilirken kimse aday olamadığı için biz bu yükün altına girdik. Endişeleriniz katılıyorum" dedi.

  “YÜKSEK TRANSFERLERE İHTİYACI OLMAYACAKTIR”
  Transfer politikası hakkında da açıklamalar yapan Fikret Orman “Beşiktaş Futbol Takımı artık bir baz oluşturmuştur.

  Bu sene 2 yabancı, 1 yerli oyuncu almış durumdayız. Demba Ba, Sosa, Cenk Tosun. Beşiktaş'ın yüksek transferlere ihtiyacı olmayacaktır. Beşiktaş'ın genç, ahlaklı bir kadrosu oluşmuştur. İnanılmaz bir hassasiyetle çalışıyoruz. Bundan sonra transfere çok para harcamayacağız. Endişelenmekte haklısınız, biz sizin güveninizle buralara geldik. Bugün de dik duruyorsak birlikteliğimizle geldik. Hiçbir şeyi sokağa atıp savurduğumuz yoktur. Kılı kırk yararak çalışıyoruz” yorumunda bulundu.

  “MALİYETLER BİRAZ ARTTI”
  Vodafona Arena’nın herkesi heyecanlandırdığını file getiren Orman “Büyük ağırlıklı yatırım temeldeydi. Maliyetler biraz arttı. Hafriyatlar, zemin iyileştirmeleri maliyeti arttırdı. Çatı ve elektromekanik firmalarına avansları verildi. Bizim takımızın büyük bir çoğunluğu gurbetçi. Bizim altyapıyla ilgili bir çalışmamız var. Spor liseleri kuracağız. Türkiye'deki Milli Eğitim sistemi, ‘ya sporcu olacaksın ya okuyacaksın’ diyor. Bunu da çözmeye çalışıyoruz. Altyapıya birçok yatırım yaptık. Bizim bir ara kulüple birliğine ihtiyacımız var. Gaziosmanpaşa'da bodrumda oturan çocuğu Demba Ba ile antrenmana çıkarmak hem fiziken hem ruhen mümkün değil. Bizim her sorunu çözmek için bir hedefimiz var. Birinci hedefimiz de Beşiktaş'ı şampiyon yapmaktır. Bir hafta maç kaybettiğimizde moralmen çöküyoruz. Stadın da yapılması lazım, takımlarımızın da kazanması lazım. Beşiktaş'ın üzerindeki ölü toprağı gitmiştir. Hepiniz bunu görüyorsunuz, hissediyorsunuz. Bunu yaparken de eğilip bükülmüyoruz. Kendi kaynaklarımızla yapıyoruz. Taraftarımızdan ve sizden beklentimiz desteğe devam etmeniz. Merkez mağazamız olmadığı halde ciromuz artıyor. Bütün kulüplerin satışının yüzde 35'i stadyum mağazasından yapılmaktadır. Bizim stadyum mağazamız yok. Stadyum problemi Beşiktaş'ın sorunudur. Hepinizden destek bekliyorum" açıklamalarında bulundu.

  DOĞAN GÜNDOĞDU

 • Şu an haberi okuyan: 1 kişi var
 • Facebook: 3 gösterim

 • Toplam Viral: 9 gösterim
 • Toplam Seed: 68 gösterim
 • Toplam Direkt: 3.699 gösterim
 • Viral Puan: 55,53